+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Mít oči otevřené a sledovat umění v galeriích není vůbec těžké. Co se ale stane, když si oči zavážete šátkem? Že umění nedokážete vnímat? Omyl! Jen musíte zapojit jiné smysly.

Vídeň je městem klasické hudby a obdivuhodného umění. O tom svědčí i množství výstav a koncertů, které se každoročně v tomto rakouském velkoměstě konají. Nebaví vás na výstavě chodit od jednoho obrazu k druhému? Chcete zažít něco opravdu netradičního? Pak se vydejte do muzeí, kde si návštěvníci mohou na vystavované objekty sáhnout a někde si dokonce na ně i sednout.

Vídeň a umění č.1: Belvedere

Až milion turistů ročně spatřuje v Belvederu mistrovská díla od Gustava Klimta. Sahat se na ně ovšem nesmí. Alespoň ne na originály. Díky 3D modelu slavného obrazu Polibek můžete nyní cítit tahy umělcova štětce a poznat hladká lesklá místa obrazu. Klimtův Polibek je vrcholným dílem umělcova Zlatého období. Dnes ho obdivuje celý svět, ale vždy tomu tak nebylo. Klimt byl za své veledílo kritizován, haněn a obviňován z pornografie a zvrácenosti. Poznáte podle dotyku proč?

Vídeň a umění č.2: Kunsthistorisches muzeum

Vídeňské Kunsthistorisches muzeum nabízí návštěvníkům nějaká díla si osahat. Mistrovská renesanční díla byla totiž transformována do 3D modelů, díky kterým postavy jako kdyby ožily. Myslíte, že podle doteku poznáte světoznámá díla, jako například Rafaelovu Madonu v zeleném nebo Dürerovu Madonu s dítětem? To zjistíte jen v případě, že se na tento typ prohlídky vydáte.

Vídeň a umění č.3: Franz West – Artistclub

Rakouský sochař Franz West se proslavil tím, že se snažil vytvořit pouto mezi umělcem a příjemcem a jak jinak toho dosáhnout, než si umění otestovat? Franz tvrdil, že k umění se musí přistupovat aktivně. „Nestačí jej jen pozorovat, ale cítit ho.“ A proto každý návštěvník výstavy 21er Haus je vyzván k interakci s objekty, která vyplývá z toho, že si rovnou na nich můžete posedět.

Vídeň a umění č.4: Dům hudby

Za umění se nepovažují jen obrazy, ale i hudba. Nalaďte se na ty správné tóny a vydejte se na interaktivní výstavu, kde se z vás mohou stát dirigenti Vídeňské filharmonie. Jaké zvuky vydává lidské tělo, životní prostření či samotný vesmír? To je možné zjistit v druhém patře Domu hudby. Máte skladatelskou duši? Tak jí dejte volnost a navrhněte svou vlastní melodii. Staňte se samotnými tvůrci hudby.