+420 731 222 111 info@eurolines.cz

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem. Máte doma v garáži bavoráka nebo po něm toužíte? Podívejte se do ráje BMW!

Největší fotbalová památka Mnichova: Allianz Arena

Allianz Arena není pouhým stadionem. Je totiž domovem věhlasného fotbalového klubu FC Bayern Mnichov, který 24krát vyhrál nejprestižnější fotbalovou soutěž, německou Bundesligu. První fotbalisté si za legendární FC Bayern Mnichov zakopali už v roce 1900.

Jenomže ne vždy tento klub oplýval slávou a úspěchem. S příchodem Hitlera, přišly i komplikace. Trenér a prezident klubu se svým židovským původem zasloužili o novou přezdívku klubu. Tomu se v té době začalo říkat Klub Žida. Dnes se mladí kluci předhání o to, kdo si za slavný klub zakope. A že je zájemců nadbytek. Mnichov a památky si můžete užít, pokud si vyberete správný okruh. Zkuste třeba ten sportovní. K aréně, která unese  až 71 000 fotbalových diváků se nejrychleji dostanete podzemkou. Stačí u Marienplatz nasednout na číslo 6 a za pár minut se ocitáte v zemi fotbalového šílenství.

A proč byste se vůbec měli na toto místo vydávat? No přece, abyste mohli nahlédnete do kabin sportovců či projít síní slávy bayernských fotbalistů. Během jedné návštěvy stihnete i rychlou zastávku na nákup suvenýrů. S trochou štěstí a chvilkové nepozornosti ochranky, se vám třeba i podaří prchnout na trávník, na který smí šlapat jen hvězdy. Nejedni fotbaloví fanoušci tvrdí, že právě v Allianz Aréně je podáváno nejlepší mnichovské pivo a klobása. Tušíte ale, že Weisswurst, národní jídlo Mnichova, vzniklo vlastně omylem? To vám prozradí článek plný mnichovských záhad

Mnichov a památky: Olympijský park

Píše se rok 1972 a Mnichov hostí XX. letní olympijské hry. Této události však předcházela složitá výstavba Olympijského parku, do kterého můžete i vy dnes nahlédnout. Sportovní areál vás nejdříve překvapí svým revolučním až futuristickým vzhledem, ale po chvilce si zvyknete a ani střecha stadionu, která má podobu beduínského stanu krytého akrylovým sklem, se vám nebude zdát příliš extravagantní.

Dominantou moderního Mnichova je jednoznačně Olympijská věž, která se rozpíná do výšky 291 metrů. I vy se můžete pokusit ji pokořit a vystoupit na její vrchol. Odměnou vám bude oběd, který si můžete vychutnat v restauraci přímo ve věži. Park nenavštěvují jen lidé vzpomínající na slávu olympijských her. Toto místo je centrem bohatého mnichovského kulturního dění. Během koncertů tu můžete dokonce narazit na americké zpěváky, tak proč nezkusit štěstí?

Mnichov a památky: Silná BMW trojice

Do světa rychlých motorů se dostanete během návštěvy budov BMW Welt, BMW Museum a BMW Werk.

Bavorák není jen míchaný alkoholický nápoj, ale jak muži jistě potvrdí, jedná se o jedny z nejluxusnějších vozidel na světě. A vy můžete během jednoho dne prozkoumat celou evoluci BMW motorů. Dveře muzea jsou vám otevřeny každý den od pondělí až do neděle, vždy od 7:30 do půlnoci. A pozor, vstup do BMW Welt, ve kterém můžete obdivovat nejnovější modely vozidel, je pro všechny návštěvníky zdarma. Odvážlivci by neměli váhat a raději by měli využít nebývalé příležitosti projet se ve vozech, které miloval j James Bond. Stačí si projížďku dopředu online rezervovat.

Kam ale směřují kroky většiny návštěvníků? No přece do budovy s názvem BMW Museum. Zrovna na tomto místě najdete více než 125 nejdůležitějších a nejatraktivnějších modelů, prezentujících rozvoj automobilového průmyslu. Zaostřeno bude na témata design, motoristický sport a historie BMW společnosti.

Nahlédnout pod pokličku výroby BMW automobilů, můžete v budově zvané BMW Werk. Jen tam vám totiž tisíce zaměstnanců ze všech koutů světa umožní být u vzniku nejnovějších modelů BMW automobilů. Tyto unikátní exkurze jsou tak oblíbené, že se na ně stojí nekonečné řady, tak si raději dopředu objednejte vstupenky.  

Mnichovské pivo a jeho historie

Za památku se dá považovat i nejstarší mnichovský pivovar, kde první litry piva byly natočeny už v roce 1328. Augustinerbräu se nachází jen kousek od hlavního náměstí Marienplatz, kde se v hlavách mnichů zrodil geniální nápad vyrábět pivo. Budova Augustinerbräu je dnes chráněná historická památka nabízející nejlepší mnichovské pivo. A co že stojí za úspěchem tohoto pivovaru? Tajemství se skrývá ve vodě, která je na výrobu piva čerpána z vlastní studny.

Do Mnichova se nejezdí pouze za památkami, ale také na Oktoberfest, který je považován za největší pivní slavnost na světě. Místa v pivních stanech, kterých je k dispozici téměř 100 000, si návštěvníci musí dlouho dopředu rezervovat, pokud si i oni chtějí vychutnat festival lidové atmosféry, kde pivo teče proudem. A to doslova! V roce 1997 bylo totiž spotřebováno neuvěřitelných 5,5 milionů litrů piva a snědlo se více než 450 000 kuřat. A pozor, pivo na Oktoberfestu obsahuje 4,5 procenta alkoholu, tak raději večer za volant nesedejte.  

Více informací o Mnichově

www.germany.travel (čeština)

www.muenchen.de (angličtina)

www.bmw-welt.com (němčina)