+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Muzejní ostrov v Berlíně, to je útočiště pětice významných muzeí, se kterými poznáte dějiny světa za pouhý den. Příběh, ukrývající se za obrazem princezen Luisy a Frederiky, vám bude odhalen ve Staré národní galerii, v Bode muzeu navštívíte největší sbírku mincí na světě a díky Starému muzeu se rázem ocitáte v římském Pantheonu. V Pergamonmuzeu se seznámíte s životem za dob řeckého království a na závěr vás krásná bohyně Nefertiti očaruje v Novém muzeu.

Muzejní ostrov č. 1: Stará národní galerie

Stará národní galerie, rozkládající se na třech poschodích, vám představí umělecké i architektonické sbírky z 19. století, od klasicismu až po secesi. Zlatým hřebem výstavy jsou díla umělců Paula Cézanna, Claude Moneta či Augusta Renoira.

Pokud se nepovažujete za odborníky přes umění a toužíte po trochu „akčnější“ prohlídce, pak si s sebou na pomoc vezměte chytrého audio průvodce, kterého si můžete bezplatně půjčit. Projít se prostornými místnostmi, kde mohou obrazy dýchat, můžete každý den mimo pondělí, kdy je galerie veřejnosti uzavřena.

Oblíbeným dílem návštěvníků je však sousoší princezen od Johana Gottfrieda Schadowa, který je rovněž autorem známého čtyřspřeží, umístěného na Braniborské bráně. Za kamenným výtvorem se ukrývá osud dvou dívek – princezen Luisy a Frederiky. Ty jednoho dne potkaly pruského krále, který jejich šarmu a kráse nedokázal odolat. Rozhodl se je provdat za své dva syny. Při pohledu na sousoší jistě pochopíte, co ho k tomu činu vedlo. Luisa vynikala nejen svou krásou, ale také svou inteligencí. Věděla, jak na lidi zapůsobit. Ruského cara Alexandra I. si přímo omotala kolem prstu. Proslýchá se, že měla být hlavní iniciátorkou prusko-ruské dohody proti Napoleonovi. Její sestra v manželství takové štěstí neměla. Ač se snažila sebevíc, pozornost svého muže nikdy nezískala. Ten se raději nechával unášet půvabem svých milenek. Chcete slyšet další pikantní berlínské historky? Přečtěte si další tipy, které vám pomohou poznat Berlín a jeho památky

Otevírací doba: úterý, středa, pátek – neděle 10:00 – 18:00 h, čtvrtek 10:00 – 20:00 h

Muzejní ostrov č. 2: Pergamonmuseum

Nejnavštěvovanějším muzeem je bezesporu Pergamonmuseum, kde hned na prvním poschodí je možné obdivovat Pergamonský oltář či umění Babylonské říše, které zastupuje Ištařina brána. Zkoumat můžete antické sochy, hudební nástroje, kresby, malby, dokumenty i fotografie, které vám přiblíží město Pergamon, centrum řeckého království.

Oltář zasvěcený bohu Diovi a bohyni Athéně, u kterého stojí (i sedí) davy turistů, byl postaven ve 2. století př. n. l. a dodnes se diskutuje nad tím, zda právě na tomto monumentu byly přinášeny oběti bohům.

Ištařina brána, příznačná svými nadlidskými rozměry a zářivými barvami, pochází z období 575 př.n.l. a je považována za vstupní bránu do Babylonu. Za touto barevnou show stojí modré a žluté glazované dlaždice se 120 lvy, které jsou symboly bohyně plodnosti Ištar, pro kterou byla brána postavena.

Otevírací doba: pondělí – neděle 10:00 – 18:00 h, čtvrtek 10:00 – 20:00 h

Muzejní ostrov č. 3: Staré muzeum

Přijďte porovnat, jak se vaše krása liší od krásy antických bohyň. Nejstarší z pětice muzeí vystavuje kopie světoznámých soch řeckých a římských bohů.

A nejen kamenné sochy budou bojovat o vaši přízeň, ale také zlaté šperky a drahocenné stříbro, hliněné a bronzové sochy i vázy. Římské umění zastupují v tomto muzeu busty hvězdné dvojice Caesara a Kleopatry.

Pokud máte smysl pro detail, pak vám neuniknou ani vzácné mozaiky, fresky a sarkofágy. Umění Etrusků je zlatým hřebem výstavy a velkou pýchou muzea.

Krásné předměty na vás čekají nejen uvnitř tohoto antického království, ale i zvenčí je co obdivovat. Staré muzeum připomíná osmnácti iónskými sloupy, velkým atriem a schody, římský Pantheon. Schodiště jako by návštěvníky přímo nabádalo k tomu, aby si na chvíli odpočinuli a vstřebávali energii od bohů.

Otevírací doba: pondělí – neděle 10:00 – 18:00 h, čtvrtek 10:00 – 20:00 h

Muzejní ostrov č. 4:  Nové muzeum

Nové muzeum se nachází nedaleko Starého muzea a po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo přemístěno egyptské muzeum s bustou královny Nefertiti, která je synonymem ženské krásy. Nejen vzhled nevlastní matky nejznámějšího faraona Tutanchamona je oslavován v mnoha knihách, ale také její moudrost a moc, kterou si podmanila Egypt.

Za připomenutí rozhodně také stojí zlatý klobouk z doby bronzové, který se současným pokrývkám hlavy jen zdaleka podobá. Čekat na vás bude i kolekce papyru, amarnské umění, pravěké exponáty i raná tvorba. Nenechte si ujít archeologické poklady, jakými jsou neandrtálského lebky a sbírka starožitností z Tróje. Jediným nedostatkem, na který můžete během prohlídky narazit, je zákaz fotografování u busty Nefertiti.

Otevírací doba: pondělí – neděle 10:00 – 18:00 h, čtvrtek 10:00 – 20:00 h

Muzejní ostrov č. 5: Bode Museum

V Bode muzeu se během okamžiku ocitáte v Byzantské říši, kde nahlédnete pod pokličku umění spadajícího do doby od 3. do 15. století. Nenechte si uniknout ani kolekci soch od raného středověku až do konce 18. století. Chcete-li být experty na italskou gotiku i rané renesanční umění, pak Bode muzeum, které nese název podle jména svého prvního kurátora – Wilhelma von Bodeho, je tím pravým místem. Přijďte zhodnotit mistrovská díla z dílny Donatella i Desideria da Settignana.

Třešničkou na dortu je kabinet mincí a medailí, který ukrývá 500 000 objektů, odhalujících vývoj mincovnictví od svého počátku v 7. století př .n. l. až po současnost. A k vidění budou opravdu drahocenné kusy. V Bode muzeu máte jedinečnou příležitost spatřit jednu z největších a nejrozmanitějších sbírek mincí na světě.

Otevírací doba: úterý, středa, pátek – neděle 10:00 – 18:00 h, čtvrtek 10:00 – 20:00 h

Více informací o berlínských muzeích

www.visitberlin.cz (angličtina)

www.berlin.de (angličtina)