+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Drážďany zažily požár i bombardování, i tak jsou tamní památky opravdovým pojmem. Frauenkirche, symbol válečné zkázy i poválečné obnovy, patří k nejznámějším kostelům v Evropě. Vynechat nesmíte ani Zwinger s fontánovými nymfami, unikátní obrazárnou, zámkem s největším zeleným diamantem na světě i budovou, která se za deště promění v hudební nástroj. Rychle naskočte na palubu našeho pohodlného autobusu a hurá za historií a památkami do Drážďan, kde odhalíte třeba i to, co spojuje Semperovu operu a Národní divadlo v Praze.

Drážďany a památky č. 1: Frauenkirche

Drážďany nabízejí mnohem více než jen nákupy v modrém obchodě Primark. Mezi hlavní dominantu města patří barokní kostel Frauenkirche. Neradi během svého cestování navštěvujete kostely? Tenhle je ale jiný. Věděli jste, že během druhé světové války byl Frauenkirche zničen a za pomoci veřejnosti mohlo dojít k jeho rekonstrukci, která byla dokončena až v roce 2005? Na stěnách této impozantní stavby byste ani nepoznali, že prošla složitou přestavbou. Působí tak reálně, a to díky recyklovaným cihlám, které byly použity k obnově této barokní památky.

Být v Drážďanech, stát přímo u Frauenkirche a nejít se podívat dovnitř, to by byla škoda! Navíc vstup je zcela zdarma. Interiér vám přímo vyrazí dech. Kdo by čekal, že tento kostel bude vybaven masivním dřevěným nábytkem, pak se zcela mýlí. Frauenkirche oplývá pastelovými barvami, a obzvláště pak růžovou.

Fotografování je v kostele přísně zakázáno, ale díky ne příliš pozorné a někdy až benevolentní ostraze, se vám podaří ulovit si pár snímků na památku. Dělají to tak všichni turisti, tak proč ne vy?

Pokud si chcete vychutnat pohled na město, pak uvnitř Frauenkirche hledejte vchod G, který vás zavede až na vyhlídkovou plošinu.

Drážďany a památky č. 2: Zwinger

Zwinger je barokním komplexem, kde probíhaly bujaré mejdany německé šlechty. Komplex ukrývá zahrady, fontány s nymfami, pavilony a galerie. Turisté ho milují hlavně v letních měsících. Ze střešní terasy Zwingeru obdivujte ohromné zahrady nebo jen tak sledujte pestrobarevné zástupy turistů (jen pozor, pokud jste alergik, hodně kapesníků se bude kvůli všudypřítomném pylu opravdu hodit).

Kam by měly vaše kroky směřovat ze všeho nejdříve? No přece do budovy zvané Semperbau, v níž sídlí Obrazárna starých mistrů, kde je k vidění Sixtinská Madonna od Raffaela. A pozor, je pečlivě střežena, tak ruce do kapes a jen sledovat! Raffael však není jediným legendárním umělcem vystavujícím ve Zwingeru. O svůj post se dělí s mistry jako Giorgiony, Tizian, Mantegna, Botticelli, Rembrandt či Dürer. K vidění je neuvěřitelných 750 obrazů mapujících období od 15. až 18. století. Pokud němčina není vaši silnou stránkou, ale rádi byste si užili komentovanou prohlídku, pak ve vybranou sobotu v měsíci od 12:00 hodin si můžete dát „rande“ u pokladny s českým průvodcem, který vás zasvětí do tajů umění. Ve Zwingeru tikají hodiny, a to doslova. V Matematicko-fyzikálním salónu je možné obdivovat předměty sahající až do 16. století. Seznamte se s historickými hodinami i mechanickými nástroji naší minulosti i současnosti. Nešikům je vstup zakázán na drážďanskou sbírku porcelánu, která obsahuje vzácné porcelánové exponáty z Číny, Japonska a Míšně.

Drážďany a památky č. 3: Semperova opera

Drážďany a Prahu spojuje podobný osud. Tušili jste, že drážďanská Semperova opera byla stejně jako pražské Národní divadlo v minulosti zasažena požárem? Ale nemusíte se bát, stejně jako naše divadlo i Semperova opera dnes oplývá slávou. To hlavně díky lidem, kteří se rozhodli operu znovu vybudovat. Byl tu však jeden háček. K znovuobrození opery jim měl vypomáhat Gottfried Semper, který budovu opery původně navrhl. Problém však spočíval v tom, že Gottfried v tu dobu pobýval v exilu, a tak se rekonstrukce musel ujat jeho syn Manfred. Tomu se rekonstrukce evidentně povedla, protože od roku 1985 se Semperova opera dokonce stala sídlem saské státní opery a orchestru. Která část opery si zaslouží speciální pozornost? No přece portál, na kterém je čtyřspřeží se sochou Dionýsa a Ariadny. Tyto sochy mají symbolizovat radost a slávu.  Nic se nevyrovná tomu, když seženete vstupenky na představení a poctíte Semperovu operu večerní návštěvou. Oblečte se do nejlepších šatů, co doma v šatníku máte, do jedné ruky vložte vstupenky a do druhé šampaňské a pojďte obdivovat tradiční a profesionální výkony německých umělců.

Drážďany a památky č. 4: Rezidenční zámek

Zelená je barvou Rezidenčního zámku v Drážďanech, a to ne kvůli zeleni v parcích, ale díky historické Zelené klenbě v přízemí, která láká tisíce turistů z celého světa. Neuvěřitelných 500 místností a hal se nachází v tomto drážďanském zámku. To se ale královským dětičkám hezky hrálo na schovávanou. Mnohdy je chůvy nemohly najít i celý den. Zámek je jako velká šperkovnice, která ukrývá královské poklady z celé Evropy. V Turecké komoře najdete poklady, které nebyly veřejnosti ukázány více jak 70 let. Můžete se kochat nádhernými díly ze zlata, stříbra, drahokamů, bronzu a jantaru. Unikátem je i zelený diamant, který patří k největším na světě. A pozor, i Anglické schodiště je opět veřejnosti přístupné, tak neváhejte a jděte se projít po milionových schodech.  Jejich rekonstrukce totiž stála neuvěřitelné 4 miliony eur.

Drážďany a památky č. 5: Neustadt

A teď trochu té moderní historie. Čtvrť Neustadt je místem, kde se potkávají alternativní umělci se svými příznivci. Originalita a extravagance na vás budou dýchat ze všech koutů. Kombinace historických budov s moderním street artem vytváří skvělou atmosféru pro noční život. V létě na ulici uvidíte posedávat studenty s pivem v rukou a muzikanty hrající si jen tak pro radost. A kdo ví, možná budoucí rocková hvězda bude pořádat svůj koncert v některém z barů, do kterého v Neustadtu zabloudíte. Obchody, ateliéry a vynikající restaurace na vás vykouknou z pasáže Kunsthofpassage, na jejíž stěně jsou připevněny trychtýře a okapy, které vytváří neobvyklý vzhled budovy. Pokud budete mít štěstí, pak vás zastihne déšť, který pasáž Kunsthofpassage promění v hudební nástroj.

Více informací o Drážďanech

www.drazdany.info (čeština)

www.dresden.de (němčina)

www.germany.travel (angličtina)