+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Každé město má své malé tajemství, které se podaří málokomu odhalit. A teď se podíváme na ty, které tají Mnichov. Co se ukrývá pod názvem München? Kdo zanechal stopu ve slavném Frauenkirche? Proč je bavorský národní pokrm ve skutečnosti omyl? Kdy vlastně začíná nejslavnější pivní festival a na jaká místa nemohli chodit muži společně se ženami? Je čas odhalit mnichovské záhady.

Věděli jste, že Mnichov získal název po benediktýnských mniších?

Slovo München je odvozeno od slova Mönch, což v překladu znamená mnich. Ten je také zobrazen na znaku města. Nejstarší písemná zmínka o Mnichovu pochází z roku 1158. Nedaleko kláštera benediktinů nechal bavorský a saský vévoda Jindřich Lev, jeden z nejmocnějších mužů Německa, postavit most přes řeku Isar, který mu měl zajistit bohatství z obchodu se solí. A byl to právě on, kdo je považován za zakladatele města, které se kupodivu stalo hlavním městem Bavorska až v 16. století. V roce 1180 přišel Jindřich o všechen svůj majetek, když ho císař obvinil ze zrady a veškeré jmění mu zkonfiskoval.

Věděli jste, že Weisswurst, národní jídlo Mnichova, vznikl vlastně omylem?

22. února 1857 již tradičně připravoval řezník Joseph Moser své slavné klobásy, když najednou zjistil, že nemá všechny potřebné ingredience. Došly mu střívka na plnění směsi! Hosté netrpělivě čekali na pokrm a po chvíli projevovali svou nespokojenost i hlasitým projevem. Aby vyřešil tento problém, použil jiná střívka, která byla mnohem tenčí. Joseph se bál, že mu klobásy při smažení prasknou, a tak se je rozhodl dát na 10 minut do vařící vody a hosté zajásali radostí, neboť Weisswurst byl objeven!

Tato mnichovská specialita je známá jako bílá klobása, která se podává s hořčicí a čerstvě upečeným preclíkem. Znamením dobrého Weisswurstu je jeho barva. Ta musí být bělostná jako sníh. Jediná věc, kterou by vaše oko mělo spatřit skrz střívko jsou zelené skvrny, které představují čerstvou petrželku. Jakmile uvidíte na klobáse cokoliv šedého, je to znamení špatné kvality. A takovému Weisswurst se vyhněte obloukem.

Věděli jste, že Oktoberfest začíná už v září?

Ačkoliv největší pivní festival v Mnichově nese název po měsíci říjnu, začíná už v září. V pozadí této „zvláštnosti“ není žádný dlouhosáhlý příběh s dramatickou zápletkou, ale pouho pouhé počasí, které je v září mnohdy příznivější a rozhodně teplejší. Proto se také organizátoři akce již tradičně rozhodli přesunout termín pivních slavností na září, aby si návštěvníci mohli vychutnat zahrady a pivní stany prodávající pravé bavorské pivo, které Mnichované oficiálně považují za pokrm, nikoliv za nápoj.

Každoročně festival navštíví 6 milionů příznivců chmelového nápoje, kterým se čas od času nějaký předmět vytrousí z kapsy. Mezi nejpodivnějšími věcmi, které skončily ve ztrátách a nálezech byly lidské zuby.

Věděli jste, že uvnitř Frauenkirche najdete stopu ďábla?

Na nejznámějším mnichovském náměstí Marienplatz najdete slavný kostel, který se vyjímá na nejedné pohlednici. Kdo by ale tušil, že uvnitř této stavby najdete otisk nohou samotného ďábla?

Legenda praví, že Jörg von Halsbach, architekt Frauenkirche, uzavřel smlouvu s ďáblem, když mu slíbil, že uvnitř kostela nebudou žádná okna, na oplátku za to mu ďábel pomůže vystavit Frauenkirche. Poté, co byla stavba dokončena, zavedl architekt ďábla do středu kostela, místa, odkud nebylo vidět jediné okno, protože je masivní sloupy zakrývají. Když pekelník zjistil, že jej stavitel oklamal, rozzlobil se a zadupal kopytem tak, že po něm v kostele zůstala stopa v podlaze.

Věděli jste, že v lázních Müller’sches Volksbad nemohli být muži se ženami v jednom bazénu?

Ano, to je pravda. Dnes jsou tyto lázně jedněmi z nejhezčích v Evropě, kdysi však bývaly pouhým bazénem pro chudé, které v roce 1901 daroval Mnichovu Karl Müller, a to pod jednou podmínkou, že budou přístupné všem. Bazén byl rozdělen na sekci pro muže a pro ženy, protože dříve nebylo vhodné, aby se páry společně koupaly. Nebojte, tento zvyk se zde dnes již nedodržuje, zato cestu v čase zde rozhodně podniknete. Tyto secesní lázně přinášejí blaho všem svým návštěvníkům.