+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Probuďte v sobě své nebojácné já a vydejte se na místo, kde to ve Vídně dýchá adrenalinem. Když v roce 1766 císař Josef II. dal svým poddaným Prátr, jistě netušil, že se jeho sláva ponese až za hranice Rakouska. Původně nevinný zábavní park je dnes gigantickou atrakcí, kam ročně až 4 miliony návštěvníků z celého světa zavítá.

Když v Prátru ještě nebyly kolotoče

Zpočátku byl Prátr místem, kde se lidé pouze scházeli, ať už to byli ti, co peníze měli, nebo ti, kterým chyběly. Prátr byl přístupný všem! Toho, že do Prátru chodí víc a víc lidí si všimli chytří obchodníci, kteří si od císaře vyžádali právo ke zřízení stánků s občerstvením. A dobře udělali. Poměrně za krátkou dobu na tomto místě vyrostlo mnoho stánků s tradičními vídeňskými dobrotami, na jejichž prodeji zbohatl nejeden živnostník.

A pouze u jídla se samozřejmě nezůstalo. Brzy živnostníky následovali i provozovatelé houpaček a kolotočů, díky kterým byl Prátr brzy nazván vídeňskými Benátkami. Pod velkým ruským kolem například tajně randily služebné s vojáky a vystupovali potulní zpěváci i flašinetáři. Jednou z největších lákadel dříve byla zvířecí show. Cvičené opice chodily mezi lidmi a předváděly své triky, většinou však napodobovaly lidské chování. Velký úspěch měla také show podivínů, kde vystupovala fousatá dáma, obr, silák a liliputi.

A veselo v Prátru bylo nejen díky jízdám na kolotočích a zábavným vystoupením. V zábavním parku docházelo k ostrým bojům. Každý kolotočář a provozovatel domu hrůz se snažil konkurenci připravit o nového zákazníka.

Prátr, nejstarší (a nejlepší) zábavní park v Evropě

Pokud se do Vídně vydáte a navštívíte i Prátr, můžete vyzkoušet nejednu z 250 atrakcí, za které zaplatíte třeba i 5 €. A které byste zaručeně neměli vynechat? Podívejte se na několik tipů.

Prátr a atrakce č. 1: Boomerang

Tuto high-speed horskou dráhu není možné díky její červeno-žluté barevné kombinaci minout. Boomerang sice vypadá jako klasická horská dráha. Ve skutečnosti ale není. Jezdí rychlostí 85 km/h a hned ve dvou směrech. Nejprve budete sedět ve směru jízdy a poté se zpátky projedete zády napřed.

Prátr a atrakce č. 2.: Blumenrad

Na velké ruské kolo se stojí dlouho v řadě. Pokud budete ale chytří, pak se raději vydáte na Blumenrad, menšího bratra ruského kola, kterého poznáte podle velké květiny v jeho středu. Ve výšce 45 m si můžete užít téměř stejný pohled na Vídeň a ještě stihnete plno dalších atrakcí. Blumenrad je navíc po setmění osvětlen mnoha zářivkami, které vykouzlí nezapomenutelnou atmosféru.

Prátr a atrakce č. 3.: Prater Tower

Prater Tower je atrakce, na kterou musíte mít opravdu pro strach uděláno. Trpíte závratěmi? Pak se jí raději vyhněte. Prater Tower rozhodně ale patří k těm atrakcím, které ověří vaši odvahu a poskytnou vám zážitek, na který jen tak nezapomenete. Vyveze vás do výšky 117 m a pak s vámi v rychlosti 60 km/h ještě zatočí.

Prátr a atrakce č. 4.: Volare

Pří jízdě na horské dráze se nemusí jen sedět. Do Volare si můžete rovnou lehnout, a to rovnou na břicho. Jízda na létající horské dráze Volare má simulovat pocit letu, tak šťastný let!

Prátr a atrakce č. 5.: Turbo Boost

Jakmile jednou na Turbo Boost nasednete, není cesty zpět. Připněte si pásy a užijte si bláznivou jízdu na atrakci, která vás vyveze (nebo spíše katapultuje) až k obloze. Tam ale moc času na rozhlížení mít nebudete. V rychlosti 100 km/h se vydáte směrem k zemi a pak zase zpátky k mrakům. 

Jak se dostat do Prátru?

K Prátru se nejlépe dostanete fialovou linkou metra U2 a vystoupíte na stanici Praterstern. Prátr není možné minout. Buď z dálky vidíte obrovské ruské kolo, které také funguje jako skvělý orientační bod, nebo se jednoduše vydáte za davem lidí, kteří směřují na stejné místo jako vy.