+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Nádherný zámek, v jehož 1441 pokoji se procházela nejen císařovna Sissi, ale i slavná Marie Terezie, ročně přiláká do Vídně miliony turistů. Se zámkem se pojí podivuhodná historie plná nečekaných zvratů, bojů a opětovného budování. Kromě milionového pokoje, zrcadlového sálu, kde Mozart objevil svůj talent, nebo Modrého čínského salónu, který pamatuje konec monarchie, ukrývá Schönbrunn i jiné architektonické skvosty, jako zámeckou zahradu s kouzelnou fontánou, labyrint, kavárnu Gloriette i zoologickou zahradu.

Jak zámek Schönbrunn ke svému jménu přišel

Vznik vídeňské ikony spadá do doby, kdy byl tento překrásný objekt, kterému vévodí barokní styl, ve vlastnictví Habsburků, a to do roku 1569. Tehdy jej odkoupil od původního vlastníka Maxmilián II. Habsburkové byli vášnivými lovci, a tak se oprávněně předpokládalo, že v zahradách budou pobíhat lovečtí psi a budou se zde procházet okouzlující pávi. Maxmilián II. se však postaral o to, aby zde našlo nový domov i exotické ptactvo.

Tehdy však tato dnešní vídeňská dominanta ještě nebyla známá pod jménem Schönbrunn. Říkalo se jí Katterburg a patřila k ní i oplocená zahrada, kterou se ale uherskému vojsku podařilo zničit. Tento bezútěšný stav si však podle císaře Matyáše zahrada nezasloužila, a tak ji nechal pro lovecké účely opravit. Byl to právě on, kdo zahradu označil za „Krásnou fontánu“ – v překladu Schönbrunn.

Historie nejvýznamnější památky ve Vídni

Manželce císaře Ferdinanda II. – Eleonoře von Gobzaga – se v roce 1642 podařilo zbudovat letohrádek, který i ona sama označila za zámek Schönbrunn. Když ještě Ferdinand II. žil, jezdívali sem spolu, aby si užili lovecké výpravy. Po smrti manžela se však Eleonora rozhodla využít zámek pro jiné účely. Přesvědčila svou neteř a jejího manžela, císaře Ferdinanda III., aby ze zdejších zahrad vybudovali centrum dvorního života. A to se jim také podařilo. Zahrady se staly místem, kde se konala divadelní představení, v nichž, k velkému údivu mnohých Vídeňáků, účinkoval i samotný císař Leopold I. Rok 1683 byl však pro Schönbrunn tragickým. Právě tehdy se stal obětí tureckého obléhání, kterému nejprve těžce odolával, ale nakonec byl pokořen. O deset let později dal císař Leopold I. za úkol Bernardu Fischeru z Erlachu výstavbu loveckého zámečku, jehož plánů se architekt bravurně zhostil, a roku 1700 tak bylo dokončeno střední křídlo paláce. Výstavba paláce však byla následující rok pozastavena, a to kvůli španělské válce, která s sebou přinesla finanční problémy. Ze Schönbrunnu se po smrti Josefa I. nakrátko stalo vdovské sídlo Wilheminy Amálie, a to až do doby, kdy jej zdědil císař Karel VI., který jej posléze daroval své dceři Marii Terezii. Ta na nic nečekala a rychle se ujala svého plánu vytvořit zde výjimečné panství. Tohoto plánu se zhostil architekt Nicola Pacassi, který mu dal jeho nynější podobu. Schönbrunn se stal díky této významné panovnici centrem politického i společenského života a také místem, kde spatřil světlo světa císař František Josef, jehož chotí se pak stala okouzlující a všemi oblíbená Sisi. Schönbrunn je označován také za místo, kde císař strávil poslední chvíle svého života.

Zámecké komnaty Schönbrunn – co vidět a nepřehlédnout

Zámek Schönbrunn právem patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a to hlavně díky svému překrásnému vybavení ve stylu rokoko.

V zámku se nachází neuvěřitelných 1441 místností, veřejnosti je však zpřístupněno pouze 45. I tak každá z těchto místností stojí za to, abyste jí věnovali svou pozornost. Můžete vidět prosté pokoje císaře Franze Josefa či jeho chotě císařovny Sisi. Najdete tu i její osobní předměty, které v zámku zůstaly tak, jak je samotná císařovna opustila. Zamířit můžete i do zrcadlového sálu, kde se zrodila hvězda… Teprve šestiletý Wolfgang Amadeus Mozart zde rozvíjel své hudební nadání a taky se šušká, že právě na tomto místě se odvážil políbit císařovnu Marii Terezii. Za zmínku stojí i Čínský oválný kabinet, kde usedala Marie Terezie se státním kancléřem hrabětem Kounicem a radili se o budoucnosti země. Modrý čínský salón pamatuje konec monarchie, protože právě v něm podepsal roku 1918 císař Karel I. svou abdikaci. Kudy dál? Co například do pokoje Vieux-Laque, kam se uchyloval slavný Napoleon? A pokud jste to nevěděli, tak v Schönbrunnu najdete i kousek Čech. A sice české křišťálové lustry, které vám posvítí na rozsáhlé plochy s ornamenty ze 14karátového zlata. Milionový pokoj neskrývá miliony, ale je obložený růžovým dřevem s miniaturami dovezenými až z daleké Indie a Persie.

Zámecký park Schönbrunn

Ve Vídni není krásnějšího parku, než je tento schönbrunnský. V létě zde můžete spatřit kvetoucí záhony, kolem nichž se procházejí turisté ze všech koutů světa. Není možné minout zahradu, která leží u východní části paláce. Jen málokdo ví, že tato část zahrady leží jen pár metrů nad sklepem dvorní kuchyně. Zámek Schönbrunn patří k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni a jeho nedílnou součástí je i zahrada, která měla zastínit tu ve Versailles. V roce 1900 bylo v Schönbrunnu vysázeno přes 25 000 orchidejí a 1 500 různých druhů květin, čímž si zahrada zasloužila prvenství v té době největší sbírky v Evropě.

Schönbrunn má za sebou bohatou historii, včetně bujarých večírků vídeňské smetánky. Dnes je hlavní atrakcí labyrint, kde se můžete, stejně jako císařská rodina, procházet a „zoufale“ pak hledat cestu ven. Bludiště ukrývá dvanáct znamení zvěrokruhu. Najít všechny ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Volný čas můžete využít při procházce mezi živými ploty, kolem soch i fontán. Jednou z nich je Neptunbrunnen, kde najdete výjevy z řecké mytologie. Východní část parku je domovem kouzelné fontány Schöner Brunnen, která dle legendy učiní ty, co se z ní napijí, krásnými. Kronprinzengarten je částí zahrady, kde vládnou citrusové plody. Zavítat byste také měli k palmovému skleníku, který ukrývá mnoho středozemních, tropických a subtropických rostlin. Budova je rozdělena do tří pavilonů se třemi teplotními zónami, jež jsou vzájemně spojeny tunelovými chodbami. Ve skleníku najdete také největší leknín na světě, jehož průměr listu dosahuje až 1,20 metru.

Gloriette

Gloriette není jen místem, z jehož terasy máte krásný výhled na celou Vídeň, ale také upomínkou rakouského vítězství v bitvě u Kolína. Kdo za výstavbou stojí, vám odhalí nápis, který je na fasádě stavby: „Josepho II. Augusto et Maria Theresia Imperantib. MDCCLXXV.“  Kromě krásné vyhlídky si tu můžete vychutnat i vídeňskou kávu v kavárně, kde se také konají hudební neděle, jež jistě uvítají zejména milovníci klasiky a džezu. 

Koncerty v Schönbrunnu

Schönbrunn si zachoval svoji noblesu také díky tomu, že je i v 21. století centrem kulturního života. V tomto historickém prostředí si můžete užít vystoupení zdejšího orchestru, který hraje díla velikánů. Můžete se zaposlouchat do některé z nejznámějších oper Wolfganga Amadea Mozarta, kterou je Figarova svatba, Kouzelná flétna nebo třeba Don Giovanni. Milovníci operetní árie, valčíku a polky se jistě rádi ponoří do tvorby geniálního Johanna Strausse. Být členem orchestru v Schönbrunnu je významným oceněním, které si zaslouží jen renomovaní hudebníci. Sezóna zde začíná 1. dubna a končí 31. října. Vystoupení orchestru si můžete užít také od 24. prosince do 1. ledna.

Zoologická zahrada ve Vídni

Vídeňská zoo je jednou z nejlepších zoologických zahrad v Evropě a také nejstarší. To ovšem není žádný hendikep, ale spíše výhoda. Právě bohatá historie i poloha nedaleko slavného barokního zámku Schönbrunn, ke kterému také patří, ji činí pro mnohé návštěvníky atraktivní. Zoo Vídeň nezaspala v čase a jde s dobou. Žije v ní přes 500 živočišných druhů, včetně všemi milovaného pandy Fu Lonag, který se stal prvním mládětem pandy zplozeným přirozenou cestou. Dlouhé procházky napříč zoologickou zahradou nemusí být každému příjemné, a proto je tu pomoc v podobě žluto-zeleného vláčku, který projíždí všemi důležitými místy. Stačí ve správnou chvíli naskočit a užít si jízdu mezi divokou zvěří. Nenechte si ujít i další zážitek – krmení zvířat, které probíhá na rozličných místech v různou dobu. Pokud chcete vědět, co všechno na vás čeká, vydejte se s námi do Zoo Vídeň poznávat pandy, baroko a šarm monarchie. 

Praktické informace

Adresa: Schönbrunner Schlossstraße, 1130 Vídeň

Doprava: Metro U3 (oranžová) – výstup na Herrengasse, tramvaje č. 1, 2. D a J – výstup na Burgring, autobus č. 2A a 3A – výstup na Hofburg

Přístup pro tělesně postižené, toaleta pro vozíčkáře

Více informací o Schönbrunnu

https://www.schoenbrunn.at/ (německy)