+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Palác Belveder je pokladnicí, která však není plná drahokamů a zlata, ale uměleckých děl slavných světových malířů a umělců. Ohromí vás největší sbírka obrazů Gustava Klimta, palácové místnosti, kde žil slavný vojevůdce princ Evžen Savojský i symetrické zahrady v barokním stylu. Prozradíme vám mnohá zdejší dramata i to, jak se do paláce Belvedere dostat a jaké vstupenky jsou pro vás cenově nejvýhodnější.

Za stavbou tohoto slavného paláce stál princ Evžen Savojský, kterému se přezdívalo Malý kapucín. To vše kvůli jeho drobné postavě a oblibě v hnědé barvě. Už od malička si rodina navíc přála, aby se Evžen dal na církevní dráhu. Své rodiče poslechl, ale brzy poznal, že studium teologii, ač se jemu do hloubky věnoval, není nic pro něj. Ve dvaceti letech odložil kariéru kněze na hřebík a propadl své vášni, jíž byly životopisy slavných vojevůdců. Život Alexandra Makedonského prý prince inspiroval natolik, že se z něj stal vojevůdce. A v roce 1714 začal Evžen Savojský budovat své letní sídlo ve Vídni, dnes známé jako Belvedere.

Klimt a drama jeho Dámy ve zlatém

Ve vídeňském Belvederu najdete unikátní sbírku děl vídeňského malíře Gustava Klimta. Jeden obraz zde však chybí. Je jím Dáma ve zlatém a film plný dramatických zvratů zpracovaný nedávno na toto téma obletěl kina celého světa. O práva na vlastnictví tohoto obrazu se za poslední desetiletí strhl obrovský boj.

Modelem Klimtova obrazu byla továrníkova žena Adele Bloch-Bauerová, jejíž portrét je nejkrásnějším secesním dílem a ikonou vídeňského umění. V roce 2000 v Rakousku proběhla restituce majetku zabaveného nacisty.

O navrácení rodinného díla se v té době pokoušela i Maria Altmannová (ve filmu ji hraje slavná Helen Mirren), neteř továrníka Ferdinanda Bloch-Bauera.

Maria žalovala Rakousko o vlastnictví portrétu Adele Bloch-Bauerové a dalších obrazů ze sbírky svého strýce, které byly v paláci Belvedere vystavovány. V roce 2006 rakouští soudci rozhodli, že Maria Altmannová je právoplatnou majitelkou tohoto a dalších čtyř obrazů z dílny Gustava Klimta. Obraz Dáma ve zlatém neboli Portrét Adele Bloch-Bauerové byl posléze zakoupen miliardářem Ronaldem Lauderem, který je nejen synem slavné Estée Lauderové, která založila kosmetickou společnost nesoucí její jméno, ale také majitelem galerie na Manhattanu, kde najdete díla rakouského a německého moderního malířství.

Malý tip: Pokud chcete poznat Belvedere než do něj zamíříte, pak si zajděte do kina na film Dáma ve zlatém od režiséra Simona Curtise, který nejen ukazuje interiér paláce, ale rovněž také zachycuje život rodiny Bloch-Bauerové i boj o vlastnictví portrétu Adele.

Horní Belvedere, domov Schieleho i Kokoschky

Horní Belvedere však není proslulý jen jedním obrazem, ale především svou působivou sbírkou rakouského umění, které se datuje od středověku až po současnost. Ti, kdo se alespoň trochu zabývají uměním ví, že ukrývá největší sbírku děl Gustava Klimta na světě. Dámu ve zlatém sice neuvidíte, zato spatříte zlaté obrazy Polibek a Judita a dalších 22 obrazů, které zahrnují portréty, krajiny a alegorické výjevy. Kromě Klimtova umění zde můžete vidět i díla Egona Schieleho či Oskara Kokoschky. V Horním paláci se nikdy nebydlelo a ani nebyl pro tyto účely stavěn.  Už od 19. století se tato část paláce používala jako umělecká galerie a místo, kde se lidé bavili třeba i během cirkusového představení.

Horní palác je otevřen návštěvníkům denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Dolní Belvedere, zlaté pokoje i groteskní sál

Zatímco Horní Belvedere sloužil k reprezentačním účelům, Dolní Belvedere plnil funkci obytného paláce. Obdivovat můžete mramorovou galerii, která se stala domovem soch tří žen z Herculanea. V roce 1736 byly tyto sochy prodány drážďanskému soudu, a tak jejich autor Parodi vytvořil další, které je věrohodně nahradily. V galerii stojí za to si všímat zdí, které jsou zdobeny válečnými trofejemi. Právě díky nim poznáte vojenské úspěchy prince Evžena. V této místnosti směřujte svůj zrak hodně vysoko, jen tak totiž na stropě spatříte štukový reliéf oslavující prince jako bojovníka.

Další obdivuhodnou místností je zlatý pokoj, který kdysi sloužil jako místo, kde se vedly dlouhé konverzace. Jeho stěny byly kryty hedvábím se vzorem keřů a ptáků. Poté, co palác převzala Marie Terezii, byla tato místnost proměněna ve zlatý pokoj, někdy také nazývaný porcelánový pokoj.

Groteskní sál je natolik výrazný, že je téměř nemožné jej minout. Malíř Jonas Drentwett se při zdobení stropu jaksepatří vyřádil. Na zdech můžete hledat čtvero ročních období i vyobrazení čtyř živlů. Fádní rozhodně nejsou ani stěny bez oken. Ty ukazují tři grácie ztělesňující mužské a ženské principy.

Dolní Belvedere je otevřený každý den od 10:00 do 18:00 hodin.  A pozor, ve středu výjimečně až do 21:00 hodin.

Belvedere a Zimní palác: skrytá chlouba prince EvženA

Zimní palác byl původně okázalým sídlem prince Evžena Savojského, který se v 18. století dostal do vlastnictví císařovny Marie Terezie. Palác sloužil mnoha účelům. Jednou byl užíván jako státní pokladnice, jindy zase jako ministerstvo financí. V současné době jsou místnosti tohoto barokního skvostu ponechány ve své původní podobě a jsou také přístupné pro veřejnost. Můžete tak nahlédnout do modrého, žlutého i červeného pokoje a milovníci literatury a knih se mohou podívat i do palácové knihovny. V zimním paláci jsou také ukryta umělecká díla, která byla zapůjčena z drážďanského Zwingru. Podívat se můžete na obrazy od Rembranta či Tiziana.

Belvedere a exotická Oranžerie

Při prohlídce Belvederu se jděte podívat i do Oranžerie, která byla vyhřívanou zimní zahradou, kde se pěstovaly pomerančovníky, kterým se díky posuvné střeše nebývale dařilo. Po smrti prince Eugena byla Oranžérie přemístěna do Schönbrunnu a vy se zde dnes můžete kochat sbírkou středověkého umění. Do Oranžérie se dostanete denně od 10:00 do 18:00 hodin, a to v rámci prohlídky Dolního Belvederu.

Unikátní zahrady paláce Belvedere

Palácové zahrady jsou jediným místem, kde se můžete jako turisté vydat, aniž byste platili vstupné. Zahrady, které spojují Dolní Belvedere s Horním Belvederem, jsou otevřeny denně od 10:00 do 18:00 hodin. Architektem tohoto parku se stal Dominique Girard, který dbal na to, aby zahrady ve stylu italského a francouzského baroka byly vytvořeny v přísně symetrickém provedení s centrální osou. Napříč zahradami spatříte živé ploty, stromy sahající až k nebi, sochy i fontány.

Mohlo by se hodit: vstupenky a doprava

Cena vstupenky na prohlídku Horního Belvederu běžně stojí 11 €, Dolního Belvederu pak 9,50 €.

Pokud si koupíte ale jednotnou vstupenku na prohlídku obou subjektů, zaplatíte „pouze“ 17 €. Mládež do 19 let má pak vstup do paláce Belvedere zdarma.

Pokud si potřebujete zadat do svých navigací adresu, abyste palác bez problému mohli najít, pak Horní Belvedere se nachází na adrese Prinz-Eugen-Strasse 27 a jezdí zde tramvaj D (zastávka Schloss Belvedere), 18 a O (zastávka Quartier Belvedere).  Dolní Belvedere objevíte na adrese Rennweg 6, kam vás zaveze tramvaj D, 71 (zastávka Unteres Belvedere).

Více informací o paláci Belvedere

https://www.belvedere.at/ (němčina)