+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Kam se během návštěvy Amsterdamu zajít podívat? To vám prozradí velký seznam míst, se kterými byste se měli v této evropské metropoli seznámit. 

Amsterdam č. 1: Bez kola se tu neobejdete

Někdo dokonce tvrdí, že v Amsterdamu je více kol než lidí. Všudypřítomná rovina a cyklostezky přímo vybízí k tomu, abyste šetřili podrážky svých bot a k poznávání města využili tento dopravní prostředek. Cyklistika není pro místní jen pouhý sport, ale přímo životní styl. Pokud chcete v tomto městě zapadnout, bez kola se to neobejde. Amsterdam je často také označován za cyklo-friendly město, ve kterém je jízda na kole nejen příjemná, ale také bezpečná.

Amsterdam č. 2: V opojení tulipánů

Věděli jste, že se v Nizozemí vyprodukuje téměř 70 % veškerých obchodních květin na světě? Mnozí lidé do Amsterdamu přijíždí nejen kvůli památkám a nočnímu životu, ale také proto, aby si nějakou tu sazeničku, ze které vykvete překrásný tulipán, odvezli domů. Květinový trh Singel je považován za nejpestřejší atrakci Amsterdamu, protože právě zde najdete tulipány všech barev, a to ať už uvázané do ohromného pugétu, nebo jako sazenice, které si můžete zasadit doma. Než si sazenice koupíte, zkontrolujte si, zda na obalu nechybí razítko, bez kterého byste mohli mít na hranicích problémy.

Pokud ovšem chcete zažít něco opravdu unikátního, pak si udělejte výlet kousek za město. Květinový park Keukenhof se návštěvníkům otevírá pouze na osm týdnů v roce a je vzdálený jen hodinu cesty z Amsterdamu. Nekonečně dlouhá pole plná květin všech barev, druhů a vůní láká davy turistů. Nenechte si ujít fialové hyacinty, růžové krokusy, žluté narcisy a červené tulipány.

Amsterdam č. 3: Za kutálející se goudou

Holanďani sýr jednoduše zbožňují! Aby také ne, když jsou v jeho výrobě jedničky. Nejpopulárnějším sýrem nejen v Amsterdamu je tvrdý či mírně polotvrdý sýr gouda. Mějte na paměti, že čím mladší gouda, tím je jeho textura krémovější. Stárnutím získává sýr pevnější strukturu a ostřejší příchuť. Pokud chcete mít opravdu na výběr, pak zamiřte do obchodu De Kaaskamer, jehož personál je připraven zodpovědět každou vaši otázku, týkající se sýru, a dokonce vám i poradí, který sýr vám bude nejvíce chutnat.

Amsterdam č. 4: Dům Anny Frankové

Jeden z nejznámějších domů v Amsterdamu je ten, který se nachází na adrese Prinsengracht 263, kde se během druhé světové války ukrývala Anna Franková se svou rodinou po dobu dvou let. Nyní se na tomto místě nachází muzeum s expozicí o pronásledování Židů během války. Součástí muzea jsou historické dokumenty, fotografie a předměty, které objasňují události, které se zde odehrály. Spatřit můžete také originál Annina diáře, který byl publikován a stal se bestsellerem na celém světě.

Amsterdam č. 5: Králův den

Každoročně v dubnu dorazí do Amsterdamu záplava oranžové barvy, která značí, že jsou tu opět nejzářivější nizozemské oslavy. Festival, který nese název Králův den, se pořádá na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po 123 letech. Tuto akci byste si v Amsterdamu neměli nechat ujít. V ulicích a parcích se můžete dát do tance při poslechu živé hudby i DJ’s nebo se vydat na projížďku na jedné z tisíce pestře zdobených lodí, brouzdajících napříč amsterdamskými kanály.

Amsterdam č. 6: Umění světových velikánů

Mistři umění se vám představí v Rijksmuseum, kde najdete přes 8000 děl, které stojí za to vidět. Při prohlídce tohoto největšího amsterdamského muzea, jehož ohromná sbírka prezentuje ikonické umění, ve kterém se odráží více než 800 let holandské a světové historie, nesmíte minout díla Rembrandta a Van Gogha. Dalším oblíbeným muzeem je Stedelijk se sbírkou děl Matisse, Picassa i Warhola.

Amsterdam č. 7: Parky na každém rohu

Amsterdam je městem parků, ve kterých se pořádají pikniky i rodinné oslavy. Vondelpark je místem, kde můžete kolo hodit do trávy a nechat se unášet koncertním a divadelním vystoupením pod širým nebem. Toto místo se stalo inspirací mladým básníkům, kteří se snaží veřejnosti představit svou tvorbu. Westerpark je skvělým místem pro ty, kdo rádi zahání nudu procházkami, bruslením nebo piknikem s přáteli. Součástí parku je i rybník, ve kterém si v teplé dny můžete smočit nohy. Oázou klidu je však park Sarphatipark, který leží v centru města a je vybaven jezírkem, fontánou a hřištěm pro děti.

Amsterdam č. 8: Pláž pro relaxaci po dlouhém dni

Amsterdam není jen městem cyklistů, tulipánů a noční zábavy, ale také místem, kde můžete po náročném dni relaxovat na pláži a nechávat se unášet všemi druhy vodních sportů. Nedaleko nizozemské metropole totiž leží jedna z nejznámějších pláží. V Zandvoortu můžete plachtit, surfovat nebo jen tak odpočívat a ochutnávat holandské dobroty.

Amsterdam č. 9: Nákupy

Devět ulic je pojem, který byste měli znát, pokud vás v Amsterdamu chytne nákupní horečka. De 9 Straatjes jsou dlážděné uličky, které spojují hlavní kanály mezi Leidsegracht a Raadhuisstraat a jsou domovem více než 200 obchodů, které vlastní nezávislí umělci přes módu, bižuterii, specializovaní obchodníci prodávající značkové šaty i ručně vyráběnou kosmetiku.

Amsterdam č. 10: Trhy

Jste mistry ve smlouvání? Pojďte si otestovat své nadání hned na několik trhů, které se v Amsterdamu nachází. Najdete na nich vše: od starožitností přes knihy až k potravinám. Pokud si chcete pořádně zanakupovat, pak navštivte trhy zvané Albert Cuypmarket v De Pijp, Westerstraat v Jordaanu nebo Waterlooplein kousek od Rembradtova domu.

Více informací o Amsterdamu

https://www.iamsterdam.com/en (angličtina)