+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Jsou místa na které byste nikdy sami nešli, ale zvědavost vám prostě nedá a musíte do nich nahlédnout. Vídeň kromě dechberoucích památek ukrývá i muzea s nevídanými sbírkami. Nahlédnout můžete do světa zločinců, poznáte let motýla, funkci lidského těla, tikot tisíce hodin a naučíte se univerzální světový jazyk. Vídeň už na vás netrpělivě čeká!

Muzeum hodin – tikot času na každém kroku

Rozčiluje vás tikot hodin? A co třeba tikot hned tisíce hodin? To je teprve koncert. Nahlédněte do muzea (Uhrenmuseum), kde si můžete prohlédnout unikátní sbírku kapesních hodin, které určovaly čas minulým staletím i slunečních hodin. Obdivovat můžete i jedny z nejmenší hodin na světě.

Tato kolekce času vám povypráví příběh o vědeckém pokroku a představí vám trendy v designu a umění. Highlightem výstavy jsou hodiny, nesoucí název Cajetano, které připomínají spíše orloj. Na jejich tvorbě se v 18. století podílel mnich David a Sancto Cajetano, podle něhož jsou také pojmenovány. 150 ozubených koleček do sebe přesně zapadá. „Cajetánky“ ukazují také pohyb planet a dokonce i zatmění Slunce a Měsíce.
TIP: Každou první neděli v měsíci máte na výstavu vstup zdarma.

Schmetterlinghaus – motýlí let

Jak to asi vypadá v ráji? Všude samá zeleň, volně poletující motýli a vonící rostliny. A právě takovýto ráj na zemi se nachází pět minut chůze od Vídeňské státní opery. Imperiální motýlí dům je tropickou oázou, kde je možné po celý rok obdivovat až 400 volně poletujících motýlů.

Tato krásná secesní budova, kde si klidné chvíle užíval císař František Josef I. se svou chotí Sisi, je oficiálně součástí královského paláce Hofburg. Přepadne-li vás ve Vídni zima, pak se jděte zahřát do motýlího domu, kde je neustále teplo. U vchodu máte možnost pozorovat, jak se z jednotlivých larev líhnou barevní motýli.

Esperanto muzeum – jazyk všech a pro všechny

Ludwik Zamenhof Lejzer je mužem, který stojí za vytvořením esperanta. Zamenhof se nechával unášet ideou světa bez válek a věřil, že nástrojem pro zachování světového míru a rovnoprávnosti je právě univerzální jazyk, který by sloužil všem. Vytvořil ho už během svých studií medicíny, a to v roce 1873.

Mezi hlavní odpůrce esperanta, jehož znakem je zelená hvězda, patřil Adolf Hitler, který tvrdil, že jde o jazyk, který napomůže ke sjednocení Židů na celém světě. Zamenhofovy děti společně s dalšími příznivci esperanta byly zabity v holocaustu. Dalším odpůrcem byl Stalin, který považoval esperanto za jazyk špionů.

Muzeum esperanta, za jehož vznikem stojí složitý příběh, vám představí mnoho předmětů v esperantu. Podívat se můžete i na věci, jako například esperanto časopisy, letáky, fotografie, esperanto zubní pastu či esperanto limonádu.

K vidění je i mapa míst, kde se sdružují nositelé pasu Servo. Na mapě si můžete vytipovat adresář lidí z každého kontinentu, kteří jsou ochotní ve své domácnosti zdarma hostit další esperantisty.

Muzeum zločinu – jen pro odvážné

Pokud máte slabý žaludek, pak se tomuto místu vyhněte. Pokud ovšem chcete být součástí výstavy, na kterou se jen tak nepodíváte, pak ve Vídni navštivte muzeum zločinu, které je zaměřené na nejtěžší spáchané zločiny, a to od středověku až po současnost.

Expozice není jen o vraždách, ale také představuje případy, u kterých hlavní roli sehrálo padělání peněz, vloupání či provozování zakázaných nevěstinců. Představí se vám také rozdílné metody mučení i formy trestu, které zločince čekaly. Součást muzea jsou pouliční letáky, novinové výstřižky i životopisy velkých gangsterů. Pokud máte pro strach uděláno, pak jste na správném místě.

Josephinum – do nitra lidského těla

Císař Josef II. cítil povinnost vzdělávat rakouské doktory, a tak nechal vybudovat akademii medicíny a chirurgie. Jeho ideou bylo vyučit lékaře a také porodní asistentky, aby byli schopní fungovat jak v běžném životě, tak zároveň i během vojenského nasazení.

Mezi lety 1784 a 1788 bylo tak do Vídně přepraveno přes tisíc voskových modelů lidského těla, které Josephinum dnes dává k vidění hned v šesti místnostech. Jak funguje srdce, svaly, cévy, mozek a další orgány vám představí tři z těchto místností. Další pokoje hostí knihovnu plnou lékařských spisů, dokumentací a dalších listin Lékařské univerzity ve Vídni.