+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Není nic jednoduššího než se zamilovat do města s bohatou historií, ohromující architekturou, skvělým jídlem a samozřejmě termálními lázněmi. Budapešť je termálním rájem protkaným více než sty léčivými prameny. Podívat se můžete až do 15 veřejných termálních lázní. Jak si ale vybrat mezi tolika variantami? Jednoduše! Stačí se rozhodnout, jestli chcete své nohy smočit ve vlažné vodě o teplotě 21°C nebo ve vařící se lázni dosahující 76°C.

Nejstarší termální lázně v Budapešti – Széchenyi

Jedny z nejnavštěvovanějších termálních lázní v Budapešti jsou Széchenyi, a to nejen kvůli šachovým stolům, ke kterým můžete usednout s nohami namočenými do léčivé vody. Széchenyi patří mezi největší léčivé koupele v Evropě. Za svou slávu vděčí důlnímu inženýrovi Vilmosu Zsigmondovi, který se z vlastní iniciativy rozhodl provést vývrty v městském parku.

Právě na tomto místě vznikaly artézské koupele, které však náročnějšímu obyvatelstvu brzy přestaly vyhovovat, a tak je roce 1913 nahradily lázně Széchenyi, které se pyšní neo-barokním interiérem a 18 bazény. O tom, že termální lázně nejsou jen pro lidi ve středním věku svědčí i fakt, že v těchto největších a zároveň nejstarších termálních lázních probíhají letní soboty ve znamení divokých hudebních večírků. Připojit se k tlupě nadšenců můžete od června do srpna.

Nejkrásnější termální lázně v Budapešti – Gellért

Secesní styl dominuje všem místnostem uvnitř lázní Gellért, které byly otevřeny už v roce 1918. Ať už to jsou mozaikové podlahy, vstup do lázní, či vitráže. V Gellértu je neustále na co se dívat. Termální lázně byly vybudovány do posledního detailu. A tato preciznost se jim vyplatila.

Dnes nesou označení nejfotogeničtější termální lázně, a to nejen v Budapešti. Až do roku 2013 měly lázně oddělené prostory pro muže a ženy. Dnes si však relax, poskytovaný termálními prameny, mohou užívat páry společně. Oddejte se léčivým vodám, které ošetřovaly už ve 12. století rytíře svatého Jana.

Nejinspirativnější termální lázně v Budapešti – Lukács

Pokud chcete být o trochu chytřejší, než většina turistů, kteří míří do krásných, ale přeplněných termálních lázní, pak si pro svůj odpočinek zvolte jinou variantu. Unikátní atmosféru mají termální lázně Lukács, které hojně navštěvovali slavní spisovatelé a umělci. A v literárních kruzích jsou stále oblíbené.

Menší, intimnější a hlavně autentické. Tak místní popisují právě tyto lázně. Pokud se chcete vmísit mezi Maďary a popovídat si s nimi, není lepšího místa. Jediný problém, se kterým se zde můžete setkat je, že většina nápisů je v v maďarštině, a tak pokud si nebudete s něčím vědět rady, nezbyde vám nic jiného, než se slušně zeptat.

Pokud si chcete z Lukácse odvézt domů nějaký suvenýr, pak v obchodech hledejte vodu v zelené láhvi s nápisem Szent Lukács. Ta totiž pochází z fontány umístěné uvnitř lázní. Její účinky pomáhají léčit problémy s žaludkem, žlučníkem, a dokonce také s ledvinovými kameny.

Nejstriktnější termální lázně – Rudas

V Budapešti dnes už nenarazíte na mnoho termálů, ve kterých jsou oddělené prostory pro muže a ženy. Jedny z takových lázní se však dochovaly. Už od svého založení do termálních lázní Rudas mohli vstupovat pouze muži. Postupem času si i ženy zde prosadily právo na odpočinek.

Nyní jsou tak lázně otevřeny ženám i mužům. V pondělí, středu, čtvrtek a pátek si zde chodí pánové oddechnout od svých dam, kterým je vyhrazeno k relaxaci úterý. Víkendy pak patří párům, které bez sebe nedají ani ránu. Tyto termály v mnohých elementech připomínají turecké lázně. Tak pánové, nechte dámy doma nebo naopak, dámy zbavte se svých můžu a hurá do Rudase.

Termální party

Pokud nedáte dopustit na místní termální lázně za denního světla, pak se ve večerních hodinách do nich přímo zamilujete. Dejte si panáka na kuráž a vydejte se se svými kamarády na noční party koupel, kde probíhají divoké noční mejdany se skvělou hudbou. V dobrých hostelech vás jistě informují o možnosti připojit se ke skupině koupelových nadšenců a vyjít společně večer do ulic. Termální party se konají vždy po deváté hodině večerní. Ráno na vás v hostelu bude čekat šálek kávy, který vás nakopne do nového dne.