+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Asi souhlasíte, že vybrat super ubytování v Berlíně, které by bylo levné, ve skvělé lokalitě a samozřejmě nějakým způsobem jedinečné, není jednoduché. Zkusím vás přesvědčit, že taková místa v Evropě opravdu jsou a jedno z nich je v Berlíně a najdete ho pod názvem Hüttenpalast. Tato bývalá továrna na vysavače v sobě ukrývá velkolepý prostor zaplněný starými karavany, ve kterých můžete strávit noc.

Srdcem Hüttenpalast je zahrada, vytvořena z recyklovaných věcí, jako například dřevěných barelů obalů od vína, dokonce i vany, do které jsou zasazeny rostliny všech druhů. Je také místem, kde se dá v klidu sedět a relaxovat. Hüttenpalast je navíc také „nebezpečně“ blízko k nejlepším barům, které ve čtvrti Neukölln najdete. „Šprechtit“ tak můžete nejen na sedačkách před svým karavanem, ale také u půllitru piva.

Vyzpovídala jsem Silke Lorenzen – jednu z majitelek indoor-campingu, která nám prozradila, jak nápad táboření v továrně vznikl, co můžete jako návštěvníci očekávat a na co je obzvláště pyšná.

Jak jste přišla s nápadem otevřít si ho(s)tel, který je vlastně indoor kemp?

Cestování mi vždycky přinášelo největší radost, když jsem měla v cizí zemi nebo městě nějaký vztažný bod, někoho, kdo tam byl doma a skrz jeho oči jsem mohla pozorovat a poznávat nová místa v mnohem širším spektru. Vidět památky nebo leštěné fasády budov jako turista je jedna věc, ale zajít si s místními do jejich čtvrtí a sousedství, popíjet a relaxovat v jejich oblíbených kavárnách a pozorovat západ slunce na místech, které znají jen oni, to je mnohem intenzivnější zážitek.

Jasně, mnoho lidí přijíždí do Berlína, aby vidělo Mitte, Muzejní ostrov nebo Braniborskou bránou. Ale Berlín je také domovem nekonvenční paralelní společnosti, která přitahuje lidi z celého světa jako magnet. S nimi ale návštěvníci Berlína nepřijdou do kontaktu v zavedených hotelech. Hosté většinou nedostanou víc než jen mapu okolí hotelu, která ukazuje nejzajímavějších turistické atrakce a cestu k nejbližší stanici metra. A v anonymních mega hotelech se v podstatě neuskuteční žádné skutečné setkání.

Takže jsme se rozhodli postavit malý hotel v berlínské čtvrti Neukölln, která se stala naším domovem. Chceme ukázat návštěvníkům část berlínské jedinečnosti, a to i v hotelu samotném. Splnili jsme si vlastní sen, vytvořili jsme hrad uvnitř staré berlínské továrny, skrytý v zahradě domu z přelomu století.

Má Hüttenpalast nějakou filozofii, kterou se řídí a která se pro něj stala typickou?

Srdcem našeho projektu se stala bývalá výrobní hala malé továrny na vysavače, ležící na severu staré dělnické čtvrti Neukölln. V tomto hřišti o velikosti 200 m2 jsme vytvořili ukrytý autokemp, kde naši hosté mohou spát ve starých karavanech a dřevěných chatkách.

My s láskou parodujeme typicky německý „Schrebergartenglück „. Užíváme si chvilky, které můžeme trávit v malém zahradním pozemku uprostřed mnoha jiných malých zahrádek a poskytujeme hostům trochu retro štěstí, když si mohou odpočinout na naší zahradní houpačce, nebo chodit jen v žabkách zahaleni do ručníku, a to i v zimě.

Co mohou lidé vidět nebo dělat, když se rozhodnou přijít do Hüttenpalast? Musí všichni spát v kempu?

Ti hosté, kteří už mají dovolenou v kempu za sebou a nocovat v autokempu nechtějí, najdou mnohem více soukromí ve druhém křídle hotelu. Šest velkých pokojů ukrývá luxusní koupelny, originální impozantní vysoké stropy a velká okna typická pro tovární architekturu.

V přízemí se nachází naše venkovní zahrádka s výhledem na původní cihlovou fasádu staré továrny. Zahrada je spojnicí mezi obytným prostorem a kavárnou, kde se podává snídaně a káva, která hosty nakopne do dalšího dne.

Kdo jsou obvyklými hosty Hüttenpalast?

Mezi hosty najdete lidi všech věkových kategorií. Náš nejmladší host měl teprve 2 měsíce a našemu nejstaršímu páru bylo 93 let. Narazíte tu na lidi, kteří cestují za prací, rodiny, svatebčany a taky lidi, kteří právě u nás pořádají své narozeninové oslavy. No je to prostě divoká směsice hostů. Naši hosté Hüttenpalast milují a vždycky slibují, že se vrátí nebo aspoň pošlou kamarády.

Hüttenpalast najdete na adrese Hobrechtstr. 65-66, 12047, Berlin nebo na stránkách www.huettenpalast.de