+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Vídeň a památky, to jde k sobě, že? Víte však, jakého “faux pas” se dopustil mladičký Mozart v Schönbrunnu, jak si netrhnout ostudu ve Státní opeře, proč do Rathausu chodit jedině zadním vchodem? Nebo proč je sbírka Gustava Klimta v Belvederu tak malá a kde je pohřbena babička Boženy Němcové? Nevíte? Tedy čtěte náš velký přehled představující Vídeň a památky v jiném světě. A pak v klidu sedněte na autobus a přijeďte prozkoumat město, které je domovem sacherova dortu a vídeňské kávy.

Vídeň a památky č. 1: Zámek Schönbrunn v zajetí stromů a květin

Za nejnavštěvovanější místo Vídně je možné považovat zámek Schönbrunn, který čítá neuvěřitelných 1441 místností. No jen si představte, kolik práce musely mít služebné, než ve všech komnatách umyly podlahy. Neměnili byste s nimi, že? Na prohlídce však dávejte bedlivý pozor, abyste během podrobného, avšak někdy docela zdlouhavého výkladu zámeckého průvodce nezaspali zrcadlovou komnatu. Ta totiž skrývá nejedno tajemství. Mladý Mozart právě v této místnosti pořádal svůj první koncert. A dokonce se šušká, že tento teprve šestiletý chlapec zde políbil císařovnu Marii Terezii.

Zámek Schönbrunn zná každý turista tedy díky Habsburkům, “nemravnému” Mozartovi a dřívějšímu bohatému společenskému životu, ale místo, které si zaslouží opravdový obdiv, se nachází jen pár metrů od tohoto barokního zámku. Schönbrunnské zahrady skrývají opravdovou přírodní krásu. Není možné, abyste minuli zahradu korunního prince Rudolfa, která leží v popředí východní části paláce. Zajímat vás určitě bude, že část zahrady leží jen pár metrů nad sklepem dvorské kuchyně. Uhádnete, kde přesně se to místo nachází? Schönbrunn není jenom o historii, ale také o zábavě. Nebojte, kolotoče ani nic podobného vás obtěžovat nebude. Zkusit zahnat nudu můžete v bludišti a labyrintu!

Pokud už víte, kudy vede cesta z bludiště ven, pak se z vyvýšeného místa můžete bavit při pohledu na ostatní, jak zoufale bloudí a neví kudy kam. Je pravdou, že naše povahy určují znamení, ve kterých jsme se narodili? Bludiště ukrývá těchto dvanáct znamení zvěrokruhu. Najít všechny není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nejeden dospělý odcházel s brekem po nesplněném úkolu. V labyrintu můžete také otestovat své matematické schopnosti a obřím kaleidoskopem spatříte své skvostné křivky ze všech úhlů.

A mimochodem víte, že v těsné blízkosti je i zoo Vídeň?

Vídeň a památky č. 2: Ringstraße oslavila 160. narozeniny

Pokud máte málo času a chcete toho vidět co nejvíce, pak zamiřte na vídeňskou třídu Ringstraße, která se může pyšnit těmi nejdůležitějšími veřejnými budovami v celé Vídni. V roce 2017 oslavila dokonce své 160. výročí od svého otevření. Jestliže se rádi řídíte osvědčenými radami, pak doporučujeme vstát brzy ráno, a ještě před snídaní si jít zaběhat na Ringstraße. Na chodnících určitě potkáte další běžce, kteří si památky nejlépe užijí touto formou. Nebudete se muset prodírat všudypřítomnými turisty a možná vám zbude čas i na nějaký kulturní zážitek či na ženami milované nákupy.

Při prohlídce Ringstraße můžete spatřit budovu parlamentu, divadlo Burgtheater,radnici, vídeňskou burzu a samozřejmě Státní operu, na jejíž skvostná představení přijíždí milovníci klasické hudby nejen z Evropy, ale i z Asie a Ameriky. A teď malé doporučení. Pokud se rádi oblékáte pohodlně a preferujete “pohodové” oblečení, pak si jej prosím do Vídeňské státní opery neberte. Mohli byste si z ostudy ušít kabát. Mnozí obdivovatelé opery se na návštěvu jednoho z téměř 60 představení, které se zde za rok odehrají, nebo spíše odzpívají, připravují i několik měsíců. Dámy řeší, zda se jejich róba hodí k botám, které si večer obují, pánové se zase rozhodují, zda je vhodné zvolit kravatu nebo motýlka.

Vídeň a památky č. 3: Do Rathausu zadním vchodem

Za speciální zmínku stojí budova radnice, která leží na Ringstraße. Tato ikonická budova, která má osobitý charakter, každý týden (v pondělí, úterý a pátek) od 13:00 hodin otevírá dveře návštěvníkům. O prohlídky s průvodcem je velký zájem, tak raději přijďte včas a mějte na paměti, že pokud se chcete prohlídky zúčastnit, pak musíte do radnice zamířit vchodem z Friedrich Schmidt Platz. Mnoho turistů na to zapomíná, a pak zmateně bloudí, což váš případ rozhodně nebude. Tuto neogotickou budovu navrženou Friedrichem von Schmidtem považuje za své pracoviště neuvěřitelných 2000 lidí. Náměstí před radnicí patří kulturnímu životu, a to v každém ročním období. Zahnat nudu můžete na filmovém festivalu, v cirkusu, na vánočních trzích i na ledovém kluzišti. Rathausplatz je něco jako pražský “Václavák”. Když si s někým chcete dát schůzku, tak jedině u radnice. Tam to prostě žije!

Vídeň a památky č. 4: Zentralfriedhof, za babičkou B. Němcové

Velkým zážitkem se pro vás může stát i procházka hřbitovem Zentralfriedhof. Zajít pozdravit světoznámé umělce, kteří na tomto místě pokojně odpočívají můžete každý den. Čekat na vás bude Beethoven, Schubert i Strauss. A vlastenci mohou navštívit hrob cestovatele Emila Holuba či Magdaleny Novotné, která se stala inspirací Boženy Němcové k napsání Babičky. Pokud čekáte, že na místním hřbitově naleznete hroby zemřelých Habsburků, pak byste hledáním ztráceli čas. Jejich ostatky jsou uloženy v Kapucínské hrobce již od 17. století.

Vídeň a památky č. 5: Stephansdom, čas k modlení

Nejste správnými turisty, pokud při návštěvě Vídně nezavítáte alespoň do jednoho chrámu či katedrály. Pravým signifikantem Vídně je Stephansdom, goticko-románský chrám z 12. století, ve kterém sňatek se svou láskou dokonce uzavřel Mozart. Zde došlo také k poslednímu rozloučení s tímto světoznámým skladatelem. Stephansdom není možné ve Vídni minout, a to zejména kvůli střeše, která je mistrovským dílem. stavitelů, kteří se na ní barvami opravdu “vyřádili”. Můžete tu spatřit dvouhlavého orla, který je symbolem habsburských císařů či dva jednohlavé orly, kteří reprezentují Vídeň a Rakouskou republiku.

Vídeň a památky č. 6: Belveder pro milovníky Klimta

Po Schönbrunnu druhou nejnavštěvovanější památkou Vídně je jednoznačně palácový komplex Belveder, domov výtvarného umění. Co bylo Klimtovou, Renoirovou a Monetovou inspirací při tvorbě, můžete zjistit při prohlídce obrazů, které jsou zde po dlouhou dobu vystavovány. Belveder ukrývá 24 neuvěřitelných děl od Gustava Klimta. A víte, že jich mohlo být daleko víc? Bohužel tento nadaný malíř zemřel v 56 letech, a tak řada obrazů zůstala nedokončených. Jaká to škoda! Návštěva Belvederu se nedá stihnout za hodinu. Pokud si chcete užít rozkvetlé zahrady, po kterých se procházel nejeden císař, pak si vyhraďte alespoň 3 hodiny.

Více informací o Vídni

https://www.wien.info/cs (čeština)

https://www.wien.gv.at/ (němčina)