+420 731 222 111 info@eurolines.cz

St. Gallen

Destinace — Švýcarsko — St. Gallen

Zajímavá místa – co v St. Gallen vidět?

Čím se pyšní St. Gallen? Výjimečnou polohou na hranicích čtyř zemí: Švýcarska, Německa, Rakouska a Lichtenštejnska. Cyklostezkami podél Bodamského jezera a mosty. Okouzlujícím starobylým centrem s unikátními arkýři. Světově proslulou klášterní knihovnou s tisíc let starými svazky i mnohem starší mumií. A největším obývákem pod širým nebem.

Na počátku byla jen poustevna, dnes je tu světově proslulá knihovna

Název města je spojován se sv. Havlem (Gallus), irským misionářem. V roce 612 si zde založil poustevnu, kde se modlil a sepisoval duchovní díla.  Na jejím místě pak založili benediktinští mniši opatství s klášterem, barokní katedrálou i knihovnou a nastartovali tak kulturní rozvoj města. Opatství patří k dominantám města a v roce 1983 bylo zapsáno na seznam UNESCO. Knihovna s překrásně vyzdobeným rokokovým sálem se postupně zaplnila 170 000 knihami a 2 000 rukopisy nesmírné hodnoty (např. je zde uložen rukopis Písně o Nibelunzích ze 13. století). Své místo zde našla i 2 700 let stará mumie dcery egyptského kněze, Shepenese. Knihovna je přístupná, ale nesmí se tu fotit.

Projděte si staré město, to jste ještě neviděli

Vsadíme se, že tolik arkýřů pohromadě jste ještě neviděli. Je jich 111 a jsou velmi originálně zdobené. Nacházejí se na měšťanských a cechovních domech starého města, které je dnes dostupné výhradně pro pěší. Majitelé se snažili dát najevo: „kdo z nich na to má“. Poskytují zde velmi hezké pozadí pro elegantní obchody a butiky světoznámých značek nebo restaurace se skvělými gastronomickými lákadly.

Bodamské jezero

O ledovcové Bodamské jezero se dělí Švýcarsko, Německo i Rakousko a je často označováno jako vodní perla Evropy. Podél jeho průzračné modrozelené hladiny vede jedna z nejúžasnějších evropských cyklostezek. Pokud se vydáte prozkoumávat břehy jezera ze sedla kola, čeká na vás téměř 300 km upravené trasy a průjezd přes území třech zemí. Stezku využívají i bruslaři.

Bridge Trail, vycházka za mosty

Tato 7,5 kilometrová vycházková stezka začíná u vlakového nádraží St. Gallen-Haggen a vede do Spiseggu. Cestou si prohlédnete 18 originálních mostů – viadukty, dřevěné, betonové i závěsné. U každého mostu je umístěna informační tabule.

City Lounge, největší obývák pod širým nebem

Jakou barvu má váš koberec v obýváku? Na Červeném náměstí, kde najdete na ploše 4 600 m2 pravděpodobně největší obývák pod širým nebem, má barvu červenou. Speciální materiál připomíná povrch tenisového kurtu a je jím pokryté nejen celé náměstí a přilehlé ulice, ale i lavičky, obrovské sedačky i stolky. Extravagantní dílo umělkyně Pipilotti Rist a architekta Carlose Martineze přeměnilo čtvrť Bleicheli na prostor pro zábavu a relaxaci – ve dne i v noci. Luxovat bychom tam nechtěli.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Drážďany a památky –  po stopách historie

Drážďany a památky – po stopách historie

Drážďany zažily požár i bombardování, i tak jsou tamní památky opravdovým pojmem. Frauenkirche, symbol válečné zkázy i poválečné obnovy, patří k nejznámějším kostelům v Evropě.

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Pro milovníky květin je holandský Keukenhof jistě životním snem. Pro všechny ostatní bude návštěva parku novým a jedinečným zážitkem. Na dvaatřiceti hektarech rozkvetou milióny krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů i lilií.