+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Ljubljana

Destinace — Slovinsko — Ljubljana

Zajímavá místa – co v Ljubljani vidět?

Ljubljana je považována za dosud neobjevený klenot Evropy. Návštěva potěší nejen obdivovatele architektury Josipa Plečnika, ale i milovníky přírody. Je známá jako město se zelenou duší: může se pochlubit množstvím krásných parků, botanickou zahradou z roku 1810 a zákazem vjezdu aut do centra od roku 2008. Pokud jste Ljubljanu dosud nenavštívili, měli byste mít pro to dobrou výmluvu nebo spíše začít svou cestu rovnou plánovat.

Ljubljanský hrad

Symbolem Ljubljany je drak, který dominuje ikonickému Dračímu mostu a nejvýznamnějšímu lákadlu města, Ljubljanskému hradu. Velkolepý hrad se nachází hned nad městem, na vrcholu kopce, kde stojí již více než 900 let. Nahoru se dostanete pěšky nebo lanovkou a spolehnout se můžete na fascinující výhledy z hradní věže i hradeb. Venku se tedy kochejte pohledy do údolí a na město, uvnitř hradu se zase dozvíte mnoho zajímavostí ze slovinské historie v rámci muzejní výstavy. Navštivte loutkové muzeum a projděte všechny historické místnosti, například kapli sv. Jiří nebo věznici. Milé překvapení jsou kavárny a restaurace, kde si můžete odpočinout. Na hradě se pořádají také taneční večery, oslavy nebo filmové projekce pod širým nebem.

Dračí most

Dragon Bridge, ozdobený slavnými sochami draků, se objevuje v téměř všech známých obrazech Ljubljany. Pokud jste se nevyfotili vedle draka na Dračím mostě, můžete sotva tvrdit, že jste tu byli. Čtyři dračí sochy, které vypadají poněkud děsivě a téměř skutečně, jsou mistrovským dílem. Nechme však přitažlivost draků stranou, most je v každém případě naprosto unikátní stavbou a patří k nejkrásnějším slovinským mostům.  

Josip Plečnik, architekt budoucnosti

Slovinský architekt a ljubljanský rodák Josip Plečnik ovlivnil tvář hned tří evropských měst: Prahy, Vídně a Ljubljany. V Praze zanechal výraznou stopu na Pražském hradě, kde se stal na Masarykův návrh oficiálním hradním architektem. Poslední dvě dekády svého plodného profesního života strávil Plečnik už ve svém rodném městě a jeho otisk je v Ljubljani víc než patrný. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří budova Národní a univerzitní knihovny, mosty přes řeku Ljubljanicu – Trojmostí (Tripple Bridge) a Ševcovský (Cobbler´s Bridge), letní divadlo Križanke, stadion Bežigrad, velkolepý komplex Tržnic, který navazuje na Trojmostí, dechberoucí pohřební síň na hřbitově Žale a desítky dalších. Takzvaná „Plečnikova Ljubljana“ je považována za jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl 20. století. Jak na vyzrát na pamětihodnosti LjubljanyObjeďte je. Všechny městským elektrickým vláčkem, kterému se říká Urban. Nic neminete. Trasa spojuje historické centrum s hradem, nábřežím Špica, odkud se vchází do botanické zahrady, Plečnikův dům, římské zdi i letní divadlo Križanke. Z vláčku můžete vystoupit a navštívit Muzeum moderního umění a Národní galerii. Jezdí v každém počasí, v létě jsou okna otevřená, v zimě naopak zavřená a sedačky vyhřívané. Cesta trvá asi 1 h 15 min a stojí od 5 do 8 €. Pokud se vám zdá cesta vláčkem málo akční, postavte se na paddleboard a projeďte si město po řece Ljubljanici, která se vine centrem města.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Amsterdam: Králův den

Amsterdam: Králův den

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech.

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.