+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Bologna

Destinace — Itálie — Bologna

Zajímavá místa – co v Bologni vidět?

La dotta, la grassa, la rossa. Slova, která nejlépe charakterizují Bolognu. Poznejte město, které (zatím) není na turistickém top listu. Unikátní podloubí, tzv. portici, najdete pouze v Bologni. Šikmou věž nemá jen Pisa. Triumf světla s temnotou můžete pozorovat na bazilice San Petronio. A pokud se nechcete dopustit faux pas, neobjednávejte si boloňské špagety.

La dotta (vzdělaná), la grassa (tlustá), la rossa (červená)

Věděli jste, že nejstarší nepřetržitě působící univerzita na světě je v Bologni? Nazývá se Alma Mater Studiorum a byla založena již v roce 1088. Vychovala mnohé světové velikány, ke kterým patří např. Dante Alighieri, Francesco Petrarca či Erasmus Rotterdamský. Univerzita je proslulá svou lékařskou fakultou a první povolenou soudní pitvou na světě. I dnes na univerzitě studuje až 100 000 studentů a svěží studentský život se odráží v atmosféře celého města.  

Pokud se budete chtít zaměřit na gastronomii, tak si neobjednávejte boloňské špagety. Je to „omyl“, který údajně vznikl za 2. světové války, když Američané a Angličané procházeli Bolognou a pokoušeli se uvařit „tagliatelle al ragù“. Název si nezapamatovali a tagliatelle nahradili špagetami. Dejte si raději typičtější pokrmy: tortellini ve vývaru, lasagne, mortadellu či prosciutto. Nebo zmrzlinu! Zmrzlina má totiž v Bologni dokonce univerzitu (Carpigiani Gelato) i muzeum.

A proč se Bologni říká „la rossa“? Prý je to díky červené barvě cihlových budov. Ale … někdo tvrdí, že je to spíš kvůli jejímu levicovému smýšlení …

Dvě věže, symboly města

Věděli jste, že Bologna byla městem až 180 věží? Vznešené rodiny, které spolu soupeřily ve středověku o moc, si budovaly ochranné objekty, které bylo nutné kvůli nedostatku místa a celkovému přelidnění stavět do výšky. Mnoho věží však postupně podlehlo demolici nebo zubu času a do dnešního dne se tak bohužel zachovala jen asi desítka z nich. K nejznámějším patří Due torri (Dvě věže), které se staly symboly města a zmíněny jsou i v Danteho Božské komedii. Vyšší a turistům přístupná Asinelli má 97 m, dosahuje tak téměř výšky Zvonice sv. Marka v Benátkách. Nižší Garisenda je sice poloviční, ale zase se pěkně naklání – dokonce více než proslulá šikmá věž v Pise.

Projděte si portici!

Portici, to jsou pro Bolognu typická, na seznamu UNESCO zapsaná a ve světě unikátní podloubí, která dosahují celkové délky až 40 km. Při procházkách městem vás spolehlivě ochrání před deštěm nebo slunečními paprsky. Portici začaly vznikat v 11. století, kdy si rozvoj univerzity vynutil další prostory pro obchod i bydlení. První patra budov se rozšířila nad cesty a vznikla tak krytá podloubí, která se zaplnila stánky s různým zbožím. Často zde prý i nocovali chudí studenti.

Freska baziliky San Petronio přitahuje pozornost

Náměstí Piazza Maggiore se nachází v samém centru Bologni. Je obklopené významnými paláci (Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio, Palazzo del Podestà a Palazzo dei Bianchi). Budou se vám líbit nejen početné kavárny, okolní portici, ale i bazilika San Petronio, která patří k největším kostelům světa. Nedokončená fasáda jí na kráse neubírá, spíše naopak. Je triumfem světla s temnotou. Zejména v noci se zdá, že bílý mramor přímo svítí vlastním světlem a tmavé cihly se spojují s hvězdnou oblohou. Uvnitř baziliky si můžete prohlédnout 22 (!) kaplí, které zdobí díla nejznámějších italských malířů a sochařů. Nejen mediální pozornost přitahuje freska Giovanniho da Modeny z 15. století, zobrazující představu Dantova posledního soudu. Je zde totiž znázorněn Mohammed v pekle. Místní světící biskup Ernesto Vecchi však uvedl: „Arcidiecéze neuvažuje o přemalování fresky, která je všeobecně pokládána za hodnotné umělecké dílo. Ostatně Mohammed je zde v dobré společnosti: biskupů, řádových bratří a rytířů.“ Amen.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem.