+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Paris

Destinace — Francie — Paris

Zajímavá místa – co v Paříži vidět?

Jak jednoduše popsat Paříž? Art de vivre! Ale co to znamená? Je to skutečné umění žít a potkáte se s ním na každém kroku. A tak než se pustíte do víru města a maratónu prohlídek památek, zkuste něco okoukat třeba v romantických kavárnách a bistrech s miniaturními stolky naskládanými opravdu „tělo na tělo“. Objednejte si kávu nebo sklenku vína a opisujte život od místních.

Vzhůru do Louvru

Po krátkém odpočinku vzhůru do Louvru! Nechcete-li trávit svůj čas ve frontě (a to určitě nechcete), můžete si zarezervovat datum a čas své prohlídky přímo na webových stránkách. Louvre se skládá ze 3 křídel – Denon, Sully a Richelieu – každé z nich má ještě 4 patra. Jejich podrobnou prohlídkou tak můžete strávit mnoho hodin nebo i dnů. Pokud chcete vidět ty nejznámější exponáty, povedou vaše kroky určitě do 1. patra křídla Denon, k italským mistrům. A bude-li se vám zdát Leonardova Mona Lisa snad neočekávaně malá, tak před Veronesovým plátnem Svatba v Káni galilejské (677 x 994 cm) to bude přesně naopak (je hned naproti). Překrásné schodiště tu zdobí impozantní Niké Samothrácká (byť bez hlavy). Křídlo Richelieu ukrývá např. obrazy francouzských a holandských mistrů a v křídle Sully nás uchvátila přímo ozářená Venuše Mélská. Až budete Louvre opouštět, zajděte se podívat i na Pyramidu obrácenou (inversée) – a zjistěte, proč se u ní všichni turisti tak rádi fotí.

Katedrála Notre Dame – střed města

Od Louvru můžete pohodlnou procházkou dojít podél Seiny ke katedrále Notre Dame. Po cestě si stihnete prohlédnout stánky bukinistů – zastavte se a prohlédněte si jejich poklady: staré pohlednice, plakáty, knihy i časopisy. Až přijdete ke katedrále, zastavte se – jste v historickém středu města, od něhož se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže. Do jedné z nejkrásnějších gotických katedrál světa (původně 12. století, dnešní podoba je však ze století 19.) vedou tři bohatě zdobené vstupní portály: vlevo portál Panny Marie, vpravo portál sv. Anny a uprostřed impozantní Poslední soud – s Kristem, anděly, orodujícími Matkou Boží a sv. Janem i zemřelými, kteří odcházejí buď nalevo do ráje nebo napravo do pekla. Raději se podívejte vzhůru k věžím – všimli jste si, že nejsou úplně souměrné? Nebyla to chyba stavitele, tento „nesoulad“ má kořeny v historii. Stejné věže směly mít jen katedrály pod správou arcibiskupství, a tou katedrála v době stavby nebyla. Nahoru vede 388 schodů (vstup do katedrály je zdarma, ale prohlídka věží je zpoplatněná) a cestou budete míjet největší zvon katedrály (Emmanuel). Uvnitř katedrály vás ohromí jedinečná hra světla a barev ve vitrážích.

Eiffelova věž – symbol Paříže

Pokud vás začínají bolet nohy, k Eiffelce popojeďte metrem. Paříž je propojená 14 trasami metra, a tak můžete město procestovat doslova křížem krážem. Eiffelka je samozřejmě top cíl většiny turistů, tzn. jsou tu dlouhé fronty. I tady jim však můžete předejít, pokud si prohlídku zarezervujete předem na webových stránkách. Jestli ji absolvujete po schodech nebo výtahem, to je jen na vás – ale 360° pohled na město z výšky asi 275 m se neokouká ani nezapomene. Závrať možná pocítíte i v 57 m, v 1. patře, kde vás čeká skleněná deska.

K Sacré Coeur na Montmartru jedině po schodech

Ikdyž to nevypadá, pochází tato 2. nejnavštěvovanější památka Paříže až z 19. století a stejně jako z Eiffelky je i odtud impozantní pohled na město. Byla postavena na památku obětí francouzských vojáků ve francouzsko-pruské válce. Je skvostně bílá a bílá i navzdory znečištění zůstane – je totiž z travertinu, který vylučuje při reakci s vodou uhličitan vápenatý, obarvující průčelí na bílo. K bazilice musíte po schodech – kopec Montmartre je prošpikovaný uličkami s příkrými schody, na jejichž úpatí jsou útulné kavárny. Nemusíte sedět přímo naproti schodišti k bazilice s proslulým kolotočem – posuňte se do kaváren kousek vedle – mimo turistický nával, užívejte si pohled na baziliku přes větve stromů a pozorujte místní, kteří zde bydlí, baví se, popíjejí, kouří, venčí psy – zkrátka běžně žijí.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.

Budapešť a památky – vše, co stojí za to navštívit

Budapešť a památky – vše, co stojí za to navštívit

Budapešť a památky k sobě rozhodně patří. Odhalte, proč je budova parlamentu stejně vysoká jako bazilika sv. Štěpána, jejíž dostavby se nedožil ani jeden z architektů. Zjistěte, koho reprezentují sochy na náměstí Hrdinů a jaké dvě části spojuje Řetězový most.