+420 731 222 111 info@eurolines.cz
Praha
Destinace — Česko — Praha

Zajímavá místa – co v Praze vidět?

Praha je srdcem Evropy. Praha je matkou měst. Praha je stověžatá, zlatá i kamenná. Česká metropole má odjakživa svůj náboj. S počtem obyvatel cca 1,2 milionu je největším městem v zemi. Město na Vltavě přitahuje svou nezaměnitelnou atmosférou více než 7 milionů návštěvníků ročně.

Pražský hrad
Pražský hrad, rozkládající se na ploše téměř 70 000 m², je podle Guinessovy knihy rekordů největším souvislým hradním komplexem na světě a je zapsán v seznamu UNESCO. Byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Budovy Pražského hradu vám přiblíží všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Dominantou je katedrála sv. Víta, která je také místem odpočinku mnoha českých králů. Jsou zde uloženy české korunovační klenoty. Mezi další návštěvnické magnety patří Klášter sv. Jiří s přilehlou Bazilikou sv. Jiří, Kaple sv. Kříže, Prašná věž (Mihulka), Zlatá ulička s věží Daliborkou nebo Jízdárna Pražského hradu.

Karlův most
Karlův most je po Kamenném mostě v Písku (z r. 1270) druhý nejstarší most České republiky. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Podle výpočtu královských astrologů započala stavba nového mostu na příkaz krále Karla IV. přesně v roce 1357 9. 7. v 5:31 ráno a byla dokončena v roce 1402. Most je zakončený z obou stran věžemi – na Staroměstské mostecké věži je umístěna sedící socha Karla IV., která odpovídá skutečné podobě panovníka; Mlaostranská mostecká věž byla ve svém základu součástí původního Juditina mostu. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců, převážná většina byla na mostě instalována více než 300 let po jeho založení. Do roku 1841 byl v Praze jediným komunikačním spojením přes Vltavu. Provoz automobilů na mostě skončil roku 1965.

Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, patří k nejkrásnějším náměstím v Evropě. Proslulý staroměstský orloj s pohyblivými postavami apoštolů zhotovil roku 1410 mistr Mikuláš z Kadaně. Vedle Staroměstské radnice a chrámu Matky Boží před Týnem jsou dalšími dominantami náměstí barokní kostel sv. Mikuláše, rokokový palác Kinských, gotický městský palác ze 14. století Dům U Kamenného zvonu a pomník Mistra Jana Husa z roku 1915. V dlažbě náměstí je vyznačeno místo popravy 27 českých pánů (21. 6. 1621) a pražský poledník.

Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna, tzv. malá česká „Eiffelovka“, byla postavena v roce 1891 za pouhé 3 měsíce. Patří mezi nejoblíbenější návštěvní místa zahraničních turistů i samotných Pražanů. Snad pro ten výhled, který se vám naskytne po zdolání 299 schodů. Snad pro okolí rozhledny, které je ideální místem procházek a pikniků. Nebo pro jízdu známou lanovkou z dílny firmy Ringhoffer? Zapomenout nesmíme ani na podzemní štoly, které tu vznikaly při dobývání uhlí, železných rud a keramických surovin. Většina dnes slouží k odvádění vody.

Vyšehrad
Tradice tohoto tajemného místa je spjata s pověstmi Aloise Jiráska. Vyprávějí o kněžně Libuši, která odtud věštila budoucí slávu Prahy. O bájném koni Šemíkovi a jeho skoku z vyšehradské skály či o dívčí válce. Vyšehradské pověsti vysvětlující a oslavující vznik a počátky přemyslovského státu povýšily toto území na jedno z nejpamátnějších míst českého národa. Význam Vyšehradu pozvedl Karel IV. Podle korunovačního řádu zde začínal průvod nového panovníka jako projev úcty k prapředkovi dynastie, z níž po matce pocházel. Od poloviny 17. století se Vyšehrad proměňoval v barokní pevnost s vojenskou posádkou a v rukou vojenské správy zůstal do roku 1911, kdy byl předán městu a prakticky v nezměněné podobě (až na vyhořelou zbrojnici v prostoru parku s Myslbekovými sochami) se zachoval do dnešních dnů. Proslulý hřbitov, tzv. Slavín, je jedinečnou galerií hřbitovní plastiky. Místo posledního odpočinku zde nalezlo téměř 600 osobností kultury a vzdělanosti.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Amsterdam: Králův den

Amsterdam: Králův den

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech.

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.