+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Maribor

Destinace — Slovinsko — Maribor

Zajímavá místa – co v Mariboru vidět?

Maribor vás překvapí. Leží uprostřed nejkrásnějších vinařských oblastí na světě, v údolí řeky Drávy. Je to město s bohatou historií, malebnou horskou krajinou a ohromným vinařským dědictvím. Málokdo ví, jak působivé toto město je.

Navštivte Dům starého vinařství s nejstarším keříkem vinné révy na světě

Sem rozhodně musíte. Nádherně zrenovovaný dům Old Vine House je zahalený zkroucenými větvemi nejstaršího keře vinné révy na světě. První zmínky se objevují v roce 1657 a místní si jej střeží jako oko v hlavě. Dokonce má svůj zápis i v Guinessově knize rekordů. Před lety byla stavba součástí starých hradeb, dnes je Dům staré révy, jak se chaloupce přezdívá, pravděpodobně tím největším turistickým lákadlem v Mariboru. Nikde jinde nepoznáte tak bohatou vinařskou tradici. A věřte tomu nebo ne, tady má vinná réva dokonce svou vlastní hymnu!

Lent, srdce Mariboru

Stejně jako ve většině měst, i tady budete chtít poznat historické centrum. Lent je nejstarší a nejkrásnější částí města, navíc tu najdete vše na poměrně malém prostoru. To znamená, že pár pohodlných bot a půl dne času je vše, co byste měli potřebovat. Objevte dlážděné uličky, které se na konci otevřou v rozlehlá náměstí, obklopená historickými budovami, kostely a samostatně stojícími věžemi. Projděte se podél Drávy se spoustou kaváren, obchůdků i barů nebo se projeďte lodí.

Náměstí svobody s „Kojakem“ a Vinagem

Dominantou Náměstí svobody (Trg svobode) je bronzový památník, který vzdává hold obětem nacismu. Můžete si prohlédnout grafické kopie veřejných oznámení o popravách 667 lidí, i jeden dopis na rozloučenou. Památník má představovat zaťatou pěst, symbol odporu. Místní mu však říkají „Kojak“, protože jim spíše připomíná hlavu známého komisaře. Při procházce po náměstí se zastavte ve vinném sklepě Vinag, který je plochou 20 000 m2 největším ve Slovinsku a dokáže pojmout až 7 miliónů litrů vína.

Na lyže do Mariboru

Lyžování v Mariboru bychom rozhodně nezatracovali. Největší slovinské centrum zimních sportů Mariborsko Pohorje, kde se každoročně koná slalom žen v rámci Světového poháru alpského lyžování (2019, 1. a 2. 2.), se nachází téměř před branami Mariboru. Za zimními radovánkami vás z centra města doveze městský autobus a za pár minut si můžete užívat pocit skluzu na pěkně upravených 13 modrých, 9 červených a 3 černých sjezdovkách, celkem na 41,5 km. Na své si přijdou i běžkaři, k dispozici je 36 km tratí. Sníh je tu prý 100 dní v roce a když je potřeba, jsou v záloze sněžná děla. Dobít baterky a připravit se na nové výzvy můžete v místních vyhlášených termálních lázních (hotel Habakuk nebo Fontana Medical Therme Center) s vnitřními i venkovními bazény a vodou od 29° do 35° C. Pokud nevíte, co s načatým večerem, zajděte do vinných sklípků a kromě vína ochutnejte místní gastronomické speciality.

Festival Lent – pro všechny, co chtějí zážitek

Není to obyčejný letní festival. Je to největší multižánrová akce v tomto koutu Evropy. Festival Lent se koná každý rok v červnu (2019, od 21. – 29. 6.) a přiláká do Mariboru všechny, co chtějí být „venku“ – ve dne i v noci a sledovat operu, balet, divadelní představení, letní kino, jazz, šansony, klasiku, folklór nebo si užít sportovní aktivity.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem.