+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Graz

Destinace — Rakousko — Graz

Zajímavá místa – co ve Štýrském Hradci vidět?

Nechte se zlákat k návštěvě druhého největšího města Rakouska, Grazu. Máme k němu blízko, a to nejen vzdáleností. Název Graz je odvozený od slovanského „Gradec“ (malý hrad), který před tisícem let postavili na Schlossbergu. Ohromí vás jedinečné historické centrum, „přátelský vetřelec“, řeka Mur i hora uprostřed města. Ve svém živlu budou i sportovci: možností je bezpočet!

Vystoupejte na Schlossberg

Na tento zalesněný kopec jděte aspoň jednu cestu pěšky. Nebude se vám chtít, protože se můžete svézt i výtahem nebo lanovkou, ale udělejte to, nebudete litovat. Nahoru je to jen nějakých 260 schodů. Zatím co si budete počítat (vz)dechy, budou vás míjet místní borci, kteří si sem chodí zaběhat. Tak vzhůru! Vystoupáte k Hodinové věži (Uhrturm), symbolu města, s trochu popletenými hodinovými ručičkami (velká ukazuje hodiny, malá minuty). Glockenturm, další věž, která se zde nachází, je známá pro svůj nejtěžší zvon Grazu, Liesl (5 t). Odbíjí 3x denně 101 údery (počet dělových ran, které byly vystřeleny během osmanské invaze). Ze Schlossbergu se vám naskytne naprosto fantastický pohled na město a podle orientačních bodů se hravě zorientujete. Tip: jestli jste lovci panoramatických fotek, tak odsud budou jedna báseň.

Kunsthaus, to je odvaha!

Kunsthaus, Dům umění, se vznáší jako tajemný modrý balón mezi střechami historického centra města. Velkolepá moderní architektura Britů Petera Cooka a Colina Fourniera nenechá nikoho chladným – přitahuje pozornost, avšak ve velké úctě k okolním starším budovám. Kunsthaus je spojený s „Železným domem“ (Eisernes Haus) z poloviny 19. století. Povrch tohoto „přátelského vetřelce“, jak se mu přezdívá, je tvořen 1 066 fasádními deskami z plexiskla a speciální BIX sítí z téměř tisícovky zářivek, které rozsvítí každou noc svými světelnými divy. V přízemí je obchod a restaurace, kde se dá posedět i na venkovních parapetech a u sklenky aperolu vyposlechnout „zasvěcené“ diskuze o umění.

Je to ostrov nebo loď?

Další extravagantní stavba s ocelovou konstrukcí se nachází jen pár kroků od Kunsthaus, uprostřed řeky Mur. Byla vybudována v roce 2003 u příležitosti „Graz – město kultury“. Místo, které funguje jako spojení města a řeky, a kde se dá v klidu vypít káva nebo koktejl. Místo, které milují i děti – je tu lanový park i skluzavka. To, čemu se říká ostrov, je vlastně ve skutečnosti loď. Je držena kotvou a s břehem ji spojují 2 lávky. Ani tuto stavbu v noci nepřehlédnete, svítí jasně modře. Po skončení „Města kultury“ měla být prodána jinému městu, na jinou řeku, ale místní si ji tak zamilovali, že tu nejméně dalších 50 let ještě zůstane.

Zámek Eggenberg, okno do vesmíru

V žádném případě nejde o žert, ale o pokus zadavatele stavby, šlechtice Hanse Ulricha von Eggenberga, přiblížit vesmír harmonickou architekturou, která měla reagovat na chaos 16. století. Číselnou symboliku času, období, týdnů, dnů, hodin i minut najdete všude: 365 oken, 31 pokojů na každém patře, 24 místností s 52 dveřmi, 60 oken a 4 rohové věže. Astronomickou symboliku ve výzdobě můžete obdivovat i v Planetensaal nebo ve vyhlášeném parku s Planetengarten s majestátně vyhlížejícími pávy. Na okraj: Johann Christian II. von Eggenberg, poslední mužský potomek Eggenbergů (nejvýznamnější šlechtický rod ve Štýrsku, který získal v 16. a 17. století i rozsáhlá panství v jižních Čechách), zemřel v pouhých 13 letech (1717) na slepé střevo …

Graz pro sportovce: běžce, chodce, cyklisty, plavce i lezce

Město nabízí nepřeberný počet sportovních aktivit. Asi nejoblíbenějším způsobem, jak odbourat stres, je běh a rychlá (!) chůze – nejen podél řeky, ale i v početných parcích po celém městě. Pokud dobře natrénujete, můžete se zkusit přihlásit na maratón, který se v Grazu běží 10. – 13. října 2019. Cyklistům tu nejde jen o vytrvalost, ale jednoduše objevují město ze sedla bicyklu (málokoho uvidíte v upnutém cyklo oblečku). Okolí je protkané sítí fantastických cyklotras – vyhlášená je zejména cyklostezka podél řeky Mur (Murradweg) a vybrat si můžete jakýkoliv okruh od 15 až po 450 km. Relax a pocit beztíže si pak můžete vychutnat v početných bazénech, navštivte např. Augarten- nebo Margaretenbad, Bad zur Sonne nebo Auster Sportbad (vítěz mezinárodní architektonické soutěže a konají se tu i mezinárodní plavecké závody). Málo akční …? Tak zkuste lana! Pošleme vás třeba do Wiki Adventure Park (https://www.w-a-p.at) nebo City Adventure Center (https://www.c-a-c.at).

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Amsterdam: Králův den

Amsterdam: Králův den

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech.

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.