+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Rotterdam

Destinace — Nizozemsko — Rotterdam

Zajímavá místa – co v Rotterdamu vidět?

Rotterdam je město mnoha tváří: jeho přístav je největší v Evropě (a po Šanghaji i na světě), žije se zde pestrý noční život, milují ho shoppaholici a umění následuje poslední trendy. Architektura Rotterdamu je jednoduše inovativní.

Kubuswoningen, život na špičce

Kubuswoningen jsou možná nejvýraznější atrakcí Rotterdamu a najdete je nedaleko vlakového nádraží Blaak. Holandský architekt Piet Blom je navrhl již v 70. letech, ale i dnes zůstává 38 domků, vlastně krychlí nakloněných o 45 stupňů, jedním z nejzajímavějších míst ve městě. Až na jeden (Kijk-Kubus) jsou všechny v soukromém vlastnictví. Kijk-Kubus je přístupný jako muzeum, a tak můžete na vlastní oči vidět unikátní interiér – okna i všechen nábytek skosený na míru. A pokud chcete zjistit, jak se žije „na špičce“, objednejte si nocleh v jedné z největších krychlí, kterou od roku 2009 pronajímá síť hostelů v Holandsku – Stayokay, Hostel Rotterdam.

Věž Euromast

Za ikonu města je považována 185 m vysoká vyhlídková věž ve tvaru lodního stěžně – Euromast. Architekt Maaskant ji v roce 1960 navrhl pro příležitost Floriády, původně jen stometrovou, 85 m bylo následně přistavěno. Až na její vrchol se dostanete futuristickým proskleným výtahem, odkud máte celý Rotterdam přímo na dlani a za dobré viditelnosti uvidíte dokonce až do 80 km vzdálených Antverp. Pokud patříte mezi nenapravitelné romantiky, využijte možnosti ubytovat se v jednom ze dvou unikátních apartmánů. Pozorovat odsud západ slunce bude neopakovatelným zážitkem. Jestliže místo romantiky dáte přednost adrenalinu, zvolte na cestu dolů slaňování nebo dokonce sjezd (rychlostí až 100 km / h) na speciálním laně! Začíná z výšky 100 m, ale pozor – je nutná rezervace předem.

Obojživelný autobus

Většina atrakcí v Rotterdamu má silné spojení s vodou. Jedna z těch nejkurióznějších vůbec je obojživelný autobus. Kotví u mostu Erasmusbrug a plaví se každý den. Výlet obojživelným autobusem je zábavný způsob, jak poznat město, přístav, ale i blízká města a holandské poldry. Vezme vás za větrnými mlýny v Kinderdijku nebo do Dordrechtu, jednoho z nejstarších měst v Nizozemsku.

Markthal Rotterdam

Dalším z architektonických unikátů je budova tržnice, připomínající skleněnou podkovu nebo tunel. Slavnostně otevřena byla roku 2014 královnou Máximou. Na ploše cca 100 000 m2 najdete halu, která ukrývá tržnici, restaurace, parkoviště, ale i byty. Klenutý strop je složený ze 4 500 speciálních barevných panelů s názvem Cornucopia (Roh hojnosti) umělců Arno Coenena a Irise Roskama. Ať jste hladoví nebo sytí, zajděte sem. Od čerstvého chleba až po lahodný sýr, ryby a drůbež, květiny nebo exotická koření – vše najdete pod jednou střechou.

Rotterdam, město festivalů

Architektura, filmy, opera! Během Rotterdamského festivalového léta je připraveno pro každého něco. Například největší hudební festival na světě – North Sea Jazz Festival (červenec) nebo filmový festival Roffa Mon Amour (červenec). Milovníci architektury budou zase v sedmém nebi v červnu, v Rotterdamském měsíci architektury. Zapomenout nesmíme ani na hip hop festival Get Loose (červen) a debutující festival Gin (červen), kde se seznámíte se všemi druhy ginů a ochutnáte ty nejlepší kombinace.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Drážďany a jejich slavný kostel Frauenkirche

Drážďany a jejich slavný kostel Frauenkirche

Frauenkirche a Drážďany patří neodmyslitelně k sobě. Právě tento luteránský kostel totiž symbolizuje pohnutou historii saské metropole. Jedno z nejfenomenálnějších děl evropského baroka na konci 2. světové války zmizelo z povrchu zemského, spolu s deseti tisíci lidmi.

Drážďany a památky –  po stopách historie

Drážďany a památky – po stopách historie

Drážďany zažily požár i bombardování, i tak jsou tamní památky opravdovým pojmem. Frauenkirche, symbol válečné zkázy i poválečné obnovy, patří k nejznámějším kostelům v Evropě.