+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Keukenhof

Destinace — Nizozemsko — Lisse – Keukenhof

Zajímavá místa – co v Keukenhofu vidět?

Vydejte se s námi do holandského Keukenhofu, největšího květinového parku na světě! Miliony tulipánů, krokusů, hyacintů, narcisů, lilií a dalších voňavých skvostů budou kvést jen pro vás od 21. března do 19. května 2019. Autobusy Eurolines vás sem svezou od 1. dubna hned 3x týdně, přímo před brány parku!

Pro každého, kdo má rád květiny a je nadšeným zahradníkem, je Keukenhof tipem na nejlepší výlet jeho života. Ale taky vlastně pro všechny, kdo rádi cestují a poznávají něco nového a jedinečného. Vonící květinová pole, nad kterými přechází zrak i čich. Nádherná zákoutí prastarých stromů, jezírka, tajuplné stezky, ale především miliony rostlin důmyslně poskládaných do uměleckých děl na neuvěřitelných dvaatřiceti hektarech – to vše najdete v holandském Keukenhofu, kde tyto voňavé orgie letos vypuknou už 22. března! Každoročně je to největší událost roku, a to nejen pro Nizozemce, kde gigantický park stojí, ale pro celou Evropu; a nutno dodat, že nejen pro tu zahradnickou.

Keukenhof: Zahradníci, nebo umělci?

Více než sedmi milionům květů tady hrají prim tulipány. Těch je zde každoročně vysázeno neuvěřitelných čtyři a půl milionu! Tuto téměř nadpozemskou krásu má přitom „na svědomí“ pouhých sedmadvacet špičkových zahradníků. „Aby květiny vydržely déle než několik dnů či týdnů, jak je pro ně obvyklé, sázíme je speciální metodou, díky níž je pak Keukenhof v květu i více než dva měsíce: cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání. Jakmile tedy jedny kytky odkvetou, hned začnou kvést další a další,“ upozorní i vás při návštěvě tohoto parku na jednu z jeho mnoha fascinujících věcí některý ze zahradníků, kteří tady nemají problém dělat odborné průvodce.

Náš tajný tip: Co se krásy květin týká, nejlepší doba, kdy do Keukenhofu vyrazit, je poslední týden v dubnu, protože máte největší záruku, že bude dobré počasí, a především, že tulipány budou skutečně všude – Keukenhof je v největším květu od 22. do 30. dubna!            

Kytky, výstavy, cyklistika i romantika na lodičkách

Tímto pohádkovým místem procházíte po stezkách (celkem můžete ujít až 15 km), kolem nichž se objevují tváře známých osobností z tulipánů nebo třeba auta z hyacintů… Kvetou tady ale také keře, nad vámi se tyčí vzrostlé staleté stromy a společně s důmyslným systémem vodních kanálů a jezírek je to zákoutí jako stvořené pro umělce. Však tady také malíři a sochaři pravidelně pořádají výstavy.

Nudit se tady ovšem nebudou ani ti, kdo si dají rádi trochu do těla. Park je tak rozlehlý, že pokud si tady pronajmete bicykl, vaše nohy budou mít co dělat. A dopřát si můžete také zhruba třičtvrtěhodinový výlet speciálními loďkami, které vás provezou od keukenhofského mlýna po okolí. Do lodí, poháněných elektrickým motorem šetrným k životnímu prostředí, se pohodlně vejde zhruba dvacet lidí. Jde o upravená plavidla ideální pro mělké vody, která používají zdejší zahrádkáři a pěstitelé pro různé druhy prací. Vy se na nich můžete na zhruba třičtvrtěhodinové plavbě vydat od keukenhofského mlýna do stejně romantického okolí. 

Keukenhof v číslech

  • za posledních 60 let navštívilo Keukenhof více než 50 milionů návštěvníků
  • keukenhof je nejrozsáhlejší květinový park na světě, rozloha parku je 32 hektar
  • k vidění je zde 7 milionů květin, z toho 4,5 milionů tulipánů, vše sázeno ručně
  • odpočinout si můžete pod 2 500 stromy, je jich tu 87 druhů
  • patří mezi nejfotografovanější místa na světě
  • v parku je na 15 kilometrů cest a pěšinek            

Zajímavost

Historie parku je mnohem romantičtější, než by se mohla zdát. Keukenhof byla totiž původně bylinková zahrádka uprostřed loveckého revíru (“keuken” znamená v holandštině kuchyně) holandské hraběnky Jacoby Bavorské. V roce 1840 pak zahradničtí architekti, otec a syn Zocherové (mimochodem, právě ti navrhli věhlasný Vondelpark v Amsterdamu), dali základní podobu v anglickém stylu, kterému se dodnes obdivuje celý svět. Veřejnosti byl park poprvé otevřen roku 1950.

Inspirativní zahrady

V parku a zejména pak v jednotlivých pavilonech můžete načerpat inspiraci ze současných zahradnických trendů. A jaké to budou? Dozvíte se, jak kreativně může vypadat zeleninová zahrádka, tulipánová, exotická (tady pod názvem Golden Age), modrá (delftská), romantická, lavičková nebo třeba vintage zahrada! Průvodcem vám v Keukenhofu bude v pravidelné dny nejznámější holandský televizní zahrádkář Rob Verlinden, který bude s odborníky rozdávat rady plnými hrstmi.

Keukenhof pro děti

Nejmenším je tady určeno přírodní dětské hřiště, mohou se vydat pomazlit za zvířátky a zejména mláďátky na farmu, hledat poklad, prozkoumat malinkaté schované domečky, projít bludištěm z vysokých živých plotů nebo si dát palačinku či holandskou specialitu Poffertjes. A kromě toho se jistě dozví spoustu zajímavých věcí o květinách zábavnou formou kvízu, her a soutěží.

Keukenhof – praktické informace

Otevřeno: 21. března – 19. května 2019, denně 8.00 – 19.30 hodin, poslední vstup v 18.00 hodin

Vstupné: dospělí 17 EUR (při zakoupení online, na pokladně 18 EUR); děti 0 – 3 zdarma, děti 4 – 17 let 8 EUR

Oficiální stránky: www.keukenhof.nl, kde je možné zakoupit vstupenky on-line

Adresa: Stationsweg 166a, Lisse

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Amsterdam: Králův den

Amsterdam: Králův den

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech.

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.