+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Terst

Destinace — Itálie — Terst

Zajímavá místa – co v Terstu vidět?

Proč navštívit Terst? Jednoduše proto, že je to „nej“ město. Terst byl nejvýznamnějším přístavem Rakousko-Uherska, má největší náměstí na břehu moře, díky kávě nejvoňavější městskou čtvrť, pochází odsud konfety a nedaleko se nachází Miramare, zámek s překrásným parkem i romantickým příběhem. Trochu zastrčený Terst na severovýchodní hranici se Slovinskem se rozhodně vyplatí „nepřejet“.

Všechny cesty vedou do přístavu

Když začnete svou prohlídku Terstu v přístavu, nemůžete minout největší náměstí na břehu moře, Piazza Unità d’Italia (Náměstí italské jednoty). Je úžasné během dne a neuvěřitelně romantické v noci. Ze třech stran je lemováno významnými paláci, které připomínají bohatství a slávu města, čtvrtou stranu omývá moře. K dominantám náměstí patří radnice (Palazzo del Municipio) a Fontána čtyř kontinentů (Fontana dei Quattro Continenti) z poloviny 18. století.

Odkud je nejlepší sledovat západy slunce?

Prý z Mola Audace (nebo také San Carlo), které vede až 246 m do moře. Úchvatný pohled se vám naskytne zejména na podzim, kdy západ slunce zbarví okolní budovy do červena. Oba názvy jsou spojeny s loděmi. San Carlo byla loď, která se v přístavu potopila a její vrak posloužil ke stavbě mola. Název Audace získalo v roce 1922 na počest torpédoborce Audace, první lodi italského námořnictva, která tu zakotvila na konci 1. světové války. Molo je téměř v doteku Piazza Unità d’Italia.

I Terst má svůj kanál, Canal Grande

Canal Grande byl vybudován z čistě praktických důvodů: lodě mohly proplout z přístavu až do středu města a pohodlně vyložit nebo naložit zboží. Původně se přes kanál klenuly tři mosty: Ponte Bianco, Ponte Rosso a Ponte Verde, které pouštěly lodě dovnitř. Dnes zůstal jen Ponte Rosso a nedávno zbudovaná pěší lávka „Passaggio Joyce“, která je spíše známá jako Ponte Curto (Krátký most). Procházka kolem kanálu je ideální nápad – najdete tu spoustu historických kaváren, malých náměstí i různých kostelů. Až půjdete přes Ponte Rosso, vyfoťte se u sochy Jamese Joyce. V Terstu strávil 16 let, učil zde angličtinu a načerpal inspiraci pro svého Odyssea.

Kde vynalezly konfety?

V Terstu. A za tímto „vynálezem“ stojí 14letý chlapec, později slavný jaderný fyzik, Ettore Fenderl. Sledoval prý z okna svého domu karneval, ale došly mu růžové okvětní lístky, které se tradičně házely na průvod. Poradil si a nahradil je malými, barevnými kousky papíru. Tato inovace se velmi rychle ujala a rozšířila do Vídně, Benátek i celého světa. Dům tu stojí dodnes – najdete ho na Piazza della Borsa, vedle budovy architekta Maxe Fabianiho (červený, se třemi malými balkony).

Miramare, zámek s romantickým příběhem

Majestátní bílý zámek na skalním výběžku, s dechberoucím výhledem na moře, nádhernými a zachovalými interiéry, překrásným parkem plným exotických dřevin a romantickým příběhem, přitahuje turisty z celého světa. Arcivévoda Ferdinand Maximilian Habsburský nechal zámek postavit pro svou milovanou belgickou manželku Charlotte. Bohužel zde šťastně strávili jen čtyři roky. Odešli do Mexika, kde se Maximilian nechal korunovat císařem, ale v roce 1867 zde byl popraven. Legenda říká, že zoufalá Charlotte stále chodí parkem a volá jeho jméno. Zámek se nachází asi 8 km od centra Terstu a jeho návštěvu byste neměli vynechat.

Terst, město kávy

Milujete kávu? Pak musíte navštívit Terst. Káva hrála důležitou roli v ekonomickém růstu města. Vznikly zde nejen vyhlášené pražírny, ale také početné literární kavárny – místa setkání terstských intelektuálů, pro které káva není pouze nápoj! Ale víte, jak si v Terstu kávu objednat? Místní vytvořili speciální lexikon termínů – pozor, v Terstu si nevystačíte s „uno presso“! Objednávejte takto:

  • espresso v šálku > NERO; bez kofeinu > DECA
  • espresso ve skleničce > NERO IN B; bez kofeinu > DECA IN B
  • expresso macchiatto v šálku > CAPO; bez kofeinu > CAPO DECA
  • expresso macchiatto ve skleničce > CAPO IN B; bez kofeinu > CAPO DECA IN B
  • espresso s kapkou napěněného mléka > GOCCIA
  • kapučíno > CAFFELATTE

Buďte opatrní … Tento slovníček platí pouze pro město a provincii Terst. Jinde můžete na NERO dostat sklenku červeného vína.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Pro milovníky květin je holandský Keukenhof jistě životním snem. Pro všechny ostatní bude návštěva parku novým a jedinečným zážitkem. Na dvaatřiceti hektarech rozkvetou milióny krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů i lilií.

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem.