+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Padova

Destinace — Itálie — Padova

Zajímavá místa – co v Padově vidět?

Padova zkrotila i zlou ženu. Ano, je to tak. Děj slavné Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy se odehrává právě v Padově. Zlé turisty zkrotí spíše sousední Benátky, a tak si zde užijete o dost klidnější atmosféru. I v Padově najdete romantické úzké uličky, honosné renesanční paláce na prostorných náměstích či nepřehlédnutelné katedrály. A musíte tu na zmrzlinu.

Il Santo ukrývá jazyk sv. Antonína

Nejznámější památkou města je jistě „Il Santo“, bazilika sv. Antonína ze 13. století, s 8 byzantskými kopulemi a 2 věžemi, které připomínají minarety. V bazilice jsou uloženy světcovy ostatky a v „Capella delle Reliquie“ (ostatkové kapli) se můžete podívat na jeho jazyk, který „přežil“ nepoškozený osm století. K údivu všech byl objeven v 80. letech při přezkoumávání pravosti jeho kostí. Interiér baziliky je překrásně vyzdobený, impozantní je hlavní oltář se sochami od Donatella a vysoký bronzový svícen.

Padovská univerzita a anatomické divadlo

Padovská univerzita, součást Pallazo del Bo, byla založena jako třetí v pořadí (po univerzitě v Bologni a v Modeně) roku 1222. Čím se proslavila? V Aula Magna přednášel Galileo Galilei, k nejznámější absolventům patří třeba Mikuláš Koperník a v roce 1678 zde promovala první žena na světě. Od počátku se orientovala zejména na lékařské vědy, astronomii a fyziku. La Specola, věž dřívějšího hradu, se stala v roce 1777 astronomickou observatoří. Už jste někdy navštívili anatomické divadlo? Je to určitě nejneobvyklejší divadlo na světě, hlavní roli totiž hrají pitvy. Místní pitevní sál patří k nejstarším dochovaným lékařským posluchárnám a „představení“, které sloužilo zejména lékařským výzkumům, mohlo sledovat až 300 osob.

Botanická zahrada

Botanická zahrada v Padově patří k univerzitě a je to nejstarší univerzitní botanická zahrada na světě. Byla založena již v roce 1545 právě a je zapsána na seznamu UNESCO. Zahrada si stále zachovává své původní uspořádání a slouží vědeckému výzkumu. Přes 6 000 různých hmyzožravých, léčivých, jedovatých, vodních či okrasných rostlin najdete převážně venku (v zahradě není moc skleníků).

Prato della Valle, jedno z největších náměstí v Evropě

Pokud toužíte vidět jedno z největších náměstí v Evropě, tak musíte zamířit do Padovy. Nazývá se Prato della Valle a není vůbec obyčejné. Je oválné a obepíná kanál, který je lemovaný 78 sochami významných obyvatel města. Rozkládá se na téměř 90 000 m2. Nejen Padované se sem rádi chodí procházet, běhat, bruslit, slunit, či na trhy.

V Pallazzo della Ragione spatříte „střechu“ Evropy

Údajně nejrozměrnějším stropem v Evropě je dřevěný strop justičního paláce Pallazzo della Ragione s velkolepou freskovou výzdobou. Samotný sál, Il Salone, má úctyhodné rozměry: 81 x 27 x 27 m. Gigantický dřevěný kůň je kopií známé Donatellovy bronzové jezdecké sochy kondotiéra Erasma da Nani, zvaného Gattamelata, která stojí na náměstí Piazza del Santo. V paláci najdete i Foucaultovo kyvadlo.

Když jste v Padově, musíte na zmrzlinu

Zastavte se v Gelateria Giotto na Via Eremitani (je to nedaleko univerzity) a zaručujeme, že se budete oblizovat. Není to největší „gelateria“ v Itálii a nemají tu tisíc druhů, ale! Všechny zmrzliny jsou vynikající, s lokálními a čerstvými ingrediencemi. Gelateria je po všech stránkách výjimečná. Zmrzlinu totiž připravují vězni – v rámci „výchovného“ projektu, který umožnil snížit recidivu až o 2 %. Vůbec se toho nebojte! Nejlepší příchutě jsou ovocné! Pokud nejste na zmrzlinu, můžete si vybrat z nabídky dalších laskomin: dortů, pralinek nebo oblíbených panettone.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů