+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Padova

Destinace — Itálie — Padova

Zajímavá místa – co v Padově vidět?

Padova zkrotila i zlou ženu. Ano, je to tak. Děj slavné Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy se odehrává právě v Padově. Zlé turisty zkrotí spíše sousední Benátky, a tak si zde užijete o dost klidnější atmosféru. I v Padově najdete romantické úzké uličky, honosné renesanční paláce na prostorných náměstích či nepřehlédnutelné katedrály. A musíte tu na zmrzlinu.

Il Santo ukrývá jazyk sv. Antonína

Nejznámější památkou města je jistě „Il Santo“, bazilika sv. Antonína ze 13. století, s 8 byzantskými kopulemi a 2 věžemi, které připomínají minarety. V bazilice jsou uloženy světcovy ostatky a v „Capella delle Reliquie“ (ostatkové kapli) se můžete podívat na jeho jazyk, který „přežil“ nepoškozený osm století. K údivu všech byl objeven v 80. letech při přezkoumávání pravosti jeho kostí. Interiér baziliky je překrásně vyzdobený, impozantní je hlavní oltář se sochami od Donatella a vysoký bronzový svícen.

Padovská univerzita a anatomické divadlo

Padovská univerzita, součást Pallazo del Bo, byla založena jako třetí v pořadí (po univerzitě v Bologni a v Modeně) roku 1222. Čím se proslavila? V Aula Magna přednášel Galileo Galilei, k nejznámější absolventům patří třeba Mikuláš Koperník a v roce 1678 zde promovala první žena na světě. Od počátku se orientovala zejména na lékařské vědy, astronomii a fyziku. La Specola, věž dřívějšího hradu, se stala v roce 1777 astronomickou observatoří. Už jste někdy navštívili anatomické divadlo? Je to určitě nejneobvyklejší divadlo na světě, hlavní roli totiž hrají pitvy. Místní pitevní sál patří k nejstarším dochovaným lékařským posluchárnám a „představení“, které sloužilo zejména lékařským výzkumům, mohlo sledovat až 300 osob.

Botanická zahrada

Botanická zahrada v Padově patří k univerzitě a je to nejstarší univerzitní botanická zahrada na světě. Byla založena již v roce 1545 právě a je zapsána na seznamu UNESCO. Zahrada si stále zachovává své původní uspořádání a slouží vědeckému výzkumu. Přes 6 000 různých hmyzožravých, léčivých, jedovatých, vodních či okrasných rostlin najdete převážně venku (v zahradě není moc skleníků).

Prato della Valle, jedno z největších náměstí v Evropě

Pokud toužíte vidět jedno z největších náměstí v Evropě, tak musíte zamířit do Padovy. Nazývá se Prato della Valle a není vůbec obyčejné. Je oválné a obepíná kanál, který je lemovaný 78 sochami významných obyvatel města. Rozkládá se na téměř 90 000 m2. Nejen Padované se sem rádi chodí procházet, běhat, bruslit, slunit, či na trhy.

V Pallazzo della Ragione spatříte „střechu“ Evropy

Údajně nejrozměrnějším stropem v Evropě je dřevěný strop justičního paláce Pallazzo della Ragione s velkolepou freskovou výzdobou. Samotný sál, Il Salone, má úctyhodné rozměry: 81 x 27 x 27 m. Gigantický dřevěný kůň je kopií známé Donatellovy bronzové jezdecké sochy kondotiéra Erasma da Nani, zvaného Gattamelata, která stojí na náměstí Piazza del Santo. V paláci najdete i Foucaultovo kyvadlo.

Když jste v Padově, musíte na zmrzlinu

Zastavte se v Gelateria Giotto na Via Eremitani (je to nedaleko univerzity) a zaručujeme, že se budete oblizovat. Není to největší „gelateria“ v Itálii a nemají tu tisíc druhů, ale! Všechny zmrzliny jsou vynikající, s lokálními a čerstvými ingrediencemi. Gelateria je po všech stránkách výjimečná. Zmrzlinu totiž připravují vězni – v rámci „výchovného“ projektu, který umožnil snížit recidivu až o 2 %. Vůbec se toho nebojte! Nejlepší příchutě jsou ovocné! Pokud nejste na zmrzlinu, můžete si vybrat z nabídky dalších laskomin: dortů, pralinek nebo oblíbených panettone.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Pro milovníky květin je holandský Keukenhof jistě životním snem. Pro všechny ostatní bude návštěva parku novým a jedinečným zážitkem. Na dvaatřiceti hektarech rozkvetou milióny krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů i lilií.

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem.