+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Janov

Destinace — Itálie — Janov

Zajímavá místa – co v Janově vidět?

Nejen renesanční a barokní paláce lákají každoročně davy turistů do starobylé „rybářské vesnice“ jménem Janov. Možná to bude i skvělá kuchyně – kdo by neznal pesto nebo focacciu, které se tu ročně upeče přes 1 600 tun! Vybrali jsme pro vás místa, která by vám neměla uniknout, a o kterých pak budete doma nadšeně vyprávět. Bylo to těžké, jen historické centrum se rozkládá na 113 hektarech … Tak hurá do Janova, kde se narodil objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus nebo houslový virtuóz Nicolo Paganini.

Dotkněte se luxusu 

Via Garibaldi společně s Via Balbi patří k „Le Strade Nuove“ a jde jednoznačně o první místo, které byste měli v Janově prozkoumat. Říká se, že je to jedna z nejkrásnějších ulic celé Itálie. Budete si připadat jako v luxusním filmu: obklopeni honosnými, renesančními a barokními „Palazzi dei Rolli“. Paláce si nechaly postavit během „Zlatého věku“ v 16. století nejvlivnější janovské rodiny, aby daly na odiv svou prestiž a moc. Na seznamu UNESCO je zapsáno 42 ze 120. Chcete-li si užít trochu kultury, tak zkuste své štěstí a jděte se pobavit na koncerty a divadelní představení, která se pravidelně konají na nádvoří Palazzo Rosso. V Palazzo Tursi, kde je nyní radnice, si můžete prohlédnout Paganiniho housle nebo dopisy Kryštofa Kolumba.

Katedrála di San Lorenzo (sv. Vavřince) ukrývá relikvii i nevybuchlý granát

Největší katedrála Janova, di San Lorenzo, stojí na stejnojmenném náměstí a je typická svou nezaměnitelnou pruhovanou fasádou: bílý mramor se střídá s černou břidlicí. Katedrála byla během let zvětšena i přestavěna. V kapli sv. Jana Křtitele, patrona města, je uložen světcův popel, který byl jako relikvie přivezen v 11. století z křížové výpravy do Svaté země. Zajímavost: na památku hrůz 2. světové války a na jeden z nejničivějších útoků Britské královské flotily v r. 1941 na Janov zůstala v katedrále přesná kopie nevybuchlého granátu.

Za Kryštofem Kolumbem a na náměstí Piazza de Ferrari

Než dorazíte na nejoblíbenější janovské náměstí, zastavte se v Casa di Cristoforo Colombo, kde údajně strávil své dětství a dospívání (4 – 19 let) Kryštof Kolumbus. Ani dům Kryštofa Kolumba neušel opravám a několika přestavbám, ale současná podoba (z 18. století) se nejvíce blíží původní. Jakmile dojdete na Piazza de Ferrari, ihned pochopíte, proč je toto náměstí srdcem města. Elegantní nasvícená kašna, mnoho historických významných budov (Palazzo della Borsa, Teatro Carlo Felice a další) a přídavkem pravá, nefalšovaná, italská atmosféra. Místo jako stvořené k odpočinku.

Když potřebujete krásné fotky, musíte navštívit Boccadasse

Malebná rybářská čtvrť se nazývá Boccadasse a pravděpodobně jste ji už viděli, i když jste tu ještě nebyli. Je totiž velmi fotogenická. Typické barevné domy, oblázková pláž, loďky na břehu i na hladině bývají skvělým pozadím mnoha fotek z Janova a budou se líbit i vám. Z centra se dojdete po Corso Italia.

A ještě přístav

Porto Vecchio je záliv, který se vine od Molo Vecchio až k 76 m vysokému majáku Lanterna, symbolu Janova. Maják byl přestavěn v roce 1543 a nahoru vede 375 schodů. Oblast přístavu zrekonstruoval slavný architekt Renzo Piano při příležitosti mezinárodní výstavy k 500. výročí objevení Ameriky. Renzo postavil i Bigo a Sferu (správně Biosferu). Bigo připomíná velký, bílý jeřáb a je v něm zabudován panoramatický výtah, který se otáčí o 360° a nabízí tak fantastický výhled na město i jeho úzké uličky (říká se jim caruggi). Sfera, koule ze skla a oceli, ukrývá miniaturní deštný prales s volně poletujícími ptáky, motýli a dalšími obojživelníky.

To nejlepší na závěr: co ochutnat v Janově

Všichni, co už jednou v tomto italském přístavu byli, tvrdí, že by byl hřích odjet domů bez ochutnávky klasických pochoutek: pesto (z bazalky), caponn magro (seznam ingrediencí je stejně dlouhý, jako je dlouhá i příprava – proto se tento pokrm chystá většinou jen o Vánocích …), ravioli (plněné mletým masem), salsa di noci (ořechová), salsa di pinoli (z piniových semínek), salsa di verde (z petrželky), canestreli (typická sladkost ve tvaru květiny s 6 okvětními lístky se dokonce objevila i na janovských mincích ze 13. století) nebo pandolce (sladký chléb). My vás nemůžeme neposlat do Focacceria San Lorenzo (na Via San Lorenzo) můžete ochutnat vynikající foccaciu di recco (se sýrem stracchino), mmmm: těsto je velmi chutné, tenké a sýr se rozplývá na jazyku!

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Drážďany a památky –  po stopách historie

Drážďany a památky – po stopách historie

Drážďany zažily požár i bombardování, i tak jsou tamní památky opravdovým pojmem. Frauenkirche, symbol válečné zkázy i poválečné obnovy, patří k nejznámějším kostelům v Evropě.

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Pro milovníky květin je holandský Keukenhof jistě životním snem. Pro všechny ostatní bude návštěva parku novým a jedinečným zážitkem. Na dvaatřiceti hektarech rozkvetou milióny krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů i lilií.