+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Benátky

Destinace — Itálie — Benátky

Zajímavá místa – co v Benátkách vidět?

O Benátkách se říká, že jejich návštěvu si každý člověk zaslouží alespoň jednou za život. Možná ale jejich kouzlu propadnete natolik, že se bude chtít vracet znovu, a znovu, a znovu … Jednoznačně patří mezi nejkrásnější města světa. To nejlepší, co však můžete v Benátkách udělat, je zahodit všechny plány a jednoduše „se ztratit“ v labyrintu uliček. Nebudou vás rušit auta ani tramvaje a čím více se budete vzdalovat vyhlášeným památkám, tím úžasnější zákoutí budete objevovat. Pokud chcete alespoň několik základních tipů, co v Benátkách neminout, máme je pro vás.

Nejznámější benátské mosty

Mosty, můstky i mostíky pospojovaly asi stovku ostrůvků, které tvoří Benátky. K nejstarším a nejznámějším patří Ponte di Rialto. Původně to byl most dřevěný a padací, později přestavěn z tzv. istrijského kamene (typ mramoru, který nepropouští vlhko a používal se i do zdí benátských budov). Díky spoustě obchůdků, přiléhajícímu trhu i zástupům turistů lovících ty nejlepší fotky je tu opravdu hodně „těsno“. Ale musíte sem. Zkuste brzo ráno – výhled na Canal Grande je okouzlující.

O Ponte dei Sospiri, Mostu vzdechů, jste už také určitě slyšeli. Spojuje Dóžecí palác s vězením. Za svůj název vděčí pocitům odsouzených, kteří tudy opouštěli budovu soudu a když naposledy pohlédli na lagunu a uvědomili si právě ztracenou svobodu, vzdechům se neubránili.

Nejnovějším mostem, který byl otevřen 11. září 2008, je Ponte delle Costituzione nebo také Ponte di Calatrava, podle autora, známého španělského architekta Santiaga Calatravy. Most je velmi moderní a dá se říci, že harmonicky zapadá do benátského kontextu: kostra je vyrobena z oceli, schody a parapety z tvrzeného skla a istrijského kamene – tedy z materiálů, které se ve městě hojně používají.

Náměstí sv. Marka a dominanty města

Až dorazíte na náměstí sv. Marka (Piazza San Marco), budete mít všechny dominanty města jako na dlani. Mimořádně působivá je bazilika sv. Marka (Basilica di San Marco), jejíž vnitřní mozaiková výzdoba, která nemá ve světě obdoby, vám vyrazí dech. Vedle baziliky si můžete prohlédnout Hodinovou věž (Torre dell´Orologio) se slavnými sochami dvou „mouřenínů“, kteří kladivy odbíjejí každou celou hodinu. Nepřehlédnutelná je téměř 99 m vysoká Zvonice sv. Marka (Campanile di San Marco) se sochou archanděla Gabriela na samé špičce. Že je z věže fantastický výhled, věděl už Galileo Galilei, který zde umístil a vyzkoušel svůj první dalekohled na světě. Dóžecí palác (Palazzo Ducale) s originální růžovo-šedou fasádou je mistrovským dílem gotiky. Dřívější sídlo dóžete, vládce Benátské republiky (později i vězení, mučírna nebo soudní dvůr), je dnes muzeem. Chtěli byste vědět, jak vypadá ráj? Tak to musíte dovnitř. Do sálu, kde zasedala Velká rada (až 2000 zastupitelů), a kde najdete největší olejomalbu světa, Ráj od Tintoretta. Venku si povšimněte dvou jinak zbarvených sloupů v 1. patře – říká se, že jsou potřísněné krví, protože se odtud vyhlašovaly rozsudky smrti. Pár metrů odsud, na Piazzettě San Marco, dejte pozor na další sloupy – jeden je s okřídleným lvem, symbolem Benátek a druhý se sv. Theodorem, jedním z patronů města. Mezi nimi prý rodilý Benátčan nikdy neprojde. Nacházelo se zde popraviště.

Až vás začnou bolet nohy …

Dopřejte si projížďku na gondole. Trvá asi 30 min, vyjde na 80 EUR a vejde se 6 osob. Cenu neusmlouváte, je pevně daná. Gondoly se dodnes vyrábějí ručně. Všechny musí mít černou barvu (aby se zabránilo nevkusným nebo snobským manýrům). Pořídit si gondolu vyjde na balík – základní cena se pohybuje kolem 50 000 EUR. A tak kromě okolním palácům věnujte svůj obdiv i povolání, které se dědí z otce na syna již od 11. století …!

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Amsterdam: Králův den

Amsterdam: Králův den

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech.

Berlín a památky – co vidět?

Berlín a památky – co vidět?

Poznejte památky a Berlín v jiném světle. Památky v Berlíně totiž skrývají nejedno tajemství, které je třeba odhalit.