+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Nice

Destinace — Francie — Nice

Zajímavá místa – co v Nice vidět?

Nice to je město s přirozeným leskem. Slunce, krásné pláže, azurové moře. Historie, kultura, umění i gastronomie. V Nice najdete celou řadu aktivit, které vás budou bavit: ranní jogging podél moře, uvolnění na karnevalu. V Nice najdete celou řadu míst, kde se vám bude líbit: jedinečný výhled z Castle Hill, barvy na náměstí Masséna nebo plátnech Matisse a Chagalla. Pro nás je hrdinou Apollón, který se už nemusí skrývat!

Promenade des Anglais

Bez Promenade des Anglais (Anglické promenády) není Nice. Za svůj název vděčí skutečně Angličanům, kteří ji nechali vybudovat. Bohatá anglická aristokracie trávila v Nice zimní měsíce a nastartovala turistický ruch. Prom´, jak ji nazývají místní, vede od tzv. Castle Hill (La colline du Château) až k letišti a obtáčí zátoku Andělů (Baie des Anges). Má úctyhodných 7 km a lemují ji luxusní hotely, butiky i pláže podél azurového moře. Potkáte tu cyklisty, bruslaře, běžce i naparáděné chodce.

Objevte Staré město

Když mluvíme o Starém městě (le Vieux Nice), musíme zmínit Cours Saleya, kde se koná každé ráno proslulý trh. Od úterý do neděle vás na tomto místě ohromí vůně čerstvého ovoce, zeleniny a zejména květin. Každé pondělí se tu koná trh bleší – troufnete si usmlouvat cenu vytouženého zboží? Pokud jste stále v blízkosti Starého města, nezapomeňte se zastavit u architektonického skvostu zvaného Palais de Justice. Ve dne tu potkáte ustarané právníky, ale také radující se novomanžele. Večer vás pobaví přeplněné ulice lidmi, kteří se nechávají v barech unášet nočním životem. Hold francouzským vojákům můžete vzdát u památníku aux Morts, který je zasazen do kamene a nachází se v těsné blízkosti Castle Hill.

Castle Hill, dnes už bez hradu

Na pahorku, který se jmenuje podle hradu, už dnes žádný hrad nestojí. V roce 1706, za vlády Ludvíka XIV. vyletěl do povětří poté, co přistála dělová koule ve skladu munice. Dnes je zde krásně zalesněná oáza, dokonce s vodopádem, místo jako stvořené pro pikniky. Shora se vám naskytne nádherný výhled na celé město, zátoku Andělů, přístav s luxusními jachtami i hory. Nahoru se dostanete pěšky – jak ze Starého města, tak z Place Garibaldi. Nebo jeďte výtahem (zdarma) – vedle hotelu Suisse hledejte nápis „Ascenseur de la Chateau“.

Place Masséna a Apollón, který pohoršoval

Čím je Place Masséna zajímavé? Snad cihlově červenými fasádami a bílým orámováním oken. Nebo ohromující květinovou výzdobou a gigantickými postavami na každoročním únorovém karnevalu. Projíždí tu i tramvaj bez trolejí, kterou zhruba za 17 min projedete město z jednoho konce na druhý. Hlavním hrdinou tohoto náměstí je však mramorová, 7 m vysoká socha Apollóna. Apollón, který korunuje fontánu du Soleil, vyvolal skutečné vzrušení již při svém odhalení v roce 1956. Jak to vysvětlit … Všechno je tak 4x větší než obvykle. Apollón (snad až příliš dobře vybavený …) byl často cílem vandalů, dokonce mu přimalovali fíkový list. V 70. letech byl vyhoštěn na fotbalový stadión v severní části města, aby nepohoršoval citlivé ženy. Fontáně však jako by pořád něco chybělo … A tak po různých pokusech, jak tento orientační bod nahradit, se až v 90. letech odvážil starosta Jacques Peyrat a vrátil Apollóna zpět.

Muzea plná barev v podání Matisse a Chagalla

Jste-li v Nice, musíte navštívit i nejznámější muzea. V muzeu Henriho Matisse najdete jednu z největších sbírek jeho umění na světě. Věděli jste, že Matisse vystudoval práva a chtěl se stát úředníkem? Jeho plány však naštěstí ovlivnil malující spolupacient v nemocnici, kde se zotavoval po operaci slepého střeva. Fauvisté, ke kterým svým zaměřením patřil, „vychrstli do tváře světa kbelík barev“. Na svět a barvy se můžete podívat i očima Marca Chagalla. Necelých 15 min od muzea Matisse se nachází v parku plném olivovníků a zeleně muzeum Marca Chagalla, na jehož konceptu se umělec sám podílel. Sbírku tvoří 17 pláten na téma biblických příběhů, 400 kreseb, vodomaleb i pastelů.

Když na procházce vyhládne

Zastavte se na svačinu a ochutnejte místní speciality. Socca je tenká placka z cizrnové mouky, která se peče v peci na dřevo. Pissaladière je mini cibulový quiche s olivami a ančovičkami. Kdo by neznal klasiku, salát niçoise! Ten pravý obsahuje tuňáka, rajčata, salát, ančovičky, vejce natvrdo, olivy a vinaigrette. Pan Bagnat je pak vlastně sendvičovou verzí tohoto salátu.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Keukenhof: do nejkrásnější „zahrady“ světa

Pro milovníky květin je holandský Keukenhof jistě životním snem. Pro všechny ostatní bude návštěva parku novým a jedinečným zážitkem. Na dvaatřiceti hektarech rozkvetou milióny krokusů, narcisů, tulipánů, hyacintů i lilií.

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

Mnichov a památky jinak: Fotbal, BMW a pivo

I Mnichov má památky, při jejichž prohlídkách pánové neusínají přímo za chůze. Jaké že to jsou? Vydejte se do Allianz Areny, domova FC Bayernu Mnichov, objevujte zašlou slávu parku, ve kterém se konaly olympijské hry a poznejte nejstarší historickou památku, kde pivo teče proudem.