+420 731 222 111 info@eurolines.cz

Chambéry

Destinace — Francie — Chambéry

Zajímavá místa – co v Chambéry vidět?

Vydejte se na čerstvý vzduch, vydejte se do Chambéry! Město má unikátní polohu uprostřed Savojských Alp. Na jedné straně se rozkládá národní park Bauges, s lyžařským střediskem Savoi Grand Révard. Na druhé straně najdete národní park Chartreuse, odkud pochází slavný stejnojmenný bylinný likér, jehož výrobu dodnes střeží mniši. Zároveň je nadosah největšího jezera na území Francie Bourget, kde můžete navštívit třeba termální lázně. Jako bývalé hlavní město Savojska však má i velmi bohatou a zajímavou historii, spjatou s Itálií. Věděli jste, že než se slavné Turínské plátno přestěhovalo do Turína, bylo uložené právě v Chambéry? Dnes je město velmi moderní a aktivní, vždyť tu žije i více než 10 000 studentů.

Lyžování v Chambéry

Než vás pošleme k nejznámějším památkám, musíme připomenout, že nutnou výbavou pro cestu do Chambéry jsou v zimě sjezdovky, skialpy, běžky i sněžnice – to vše si totiž můžete užít ve středisku Savoie Grand Revard, asi 20 km od Chambéry. Na své si zde přijdou úplně všichni – lyžaři s perfektním stylem jízdy i ti s zatím nejistým náklonem. Připraveno je více než 50 km upravovaných sjezdovek a 140 km běžkařských tras, na kterých můžete blíže poznat královskou disciplínu – biatlon. Prověřte svoji kondici na běžkách a potom si s bušícím pulsem na střeleckém stanovišti udržte klidnou ruku. Právě pro tenhle protiklad a kontrast patří biatlon k nejtěžším sportovním disciplínám vůbec. Aktuální informace ze střediska najdete zde: https://www.savoiegrandrevard.com/

A teď vzhůru za slony

Ne, tentokrát vás nezveme do zoo, ale ke známé Sloní fontáně (Fontaine des Éléphants), která patří k symbolům města. Říká se, že připomíná předlohu pro starou indickou poštovní známku. Fontána pochází z 19. století a je vysoká 17,6 m. Byla postavena na počest generála a cestovatele Benoîte de Boigne, který získal své bohatství v Indii a část ho věnoval městu. Až uslyšíte vyprávět místní o „quatre sans cul“ (čtyři bez zadečku), budou mluvit právě o čtyřech slonech, kteří jakoby vyrůstají z podstavce. Slonní fontána se nachází na krásném Place Saint-Leger v srdci Starého města, které obklopené vysokými domy s různobarevnými fasádami a spoustou restaurací, kde můžete v klidu posedět.

Katedrála sv. Františka Saleského ukrývá iluzivní malby i kopii Turínského plátna

Kostel byl postaven františkány v 15. století, ale katedrálou Saint F … se stal na konci 18. století. Přední část možná nepůsobí tak velkolepě, jak jsme na to zvyklí u ostatních katedrál. Při stavbě byl dodržen strohý františkánský styl a zároveň tu byla technická omezení – kvůli bažinatému podloží stojí katedrála na 30 000 modřínových pilířů. Uvnitř je však velkolepá a ukrývá skutečné poklady. V úžasu zůstanete stát před největší sbírkou trompe-l´oeil (iluzivní malby) v Evropě, které pokrývají stěny i klenby na 6 000 m2. Od roku 2010 je v katedrále vystavena kopie Turínského plátna, které jí turínský arcibiskup věnoval k 150. výročí připojení Savojska k Francii. Skutečné „Svaté plátno“ bylo v letech 1502 – 1578 uloženo v kapli Sainte Chapelle, v zámku Chateau des Ducs de Savoie. Na věži kaple je největší zvonkohra Evropy, složená ze 70 samostatných zvonů.

… a něco navíc

Jaké je TAM počasí?

Najdi TAM ubytování!

Pronajmi si TAM auto!

To Europe s.r.o
Strojírenská 259/16, budova 22, 155 21 Praha 5, Zličín
info@toeurope.cz

Zdroje fotografií

© Michael Fokt
© stock.Adobe.com
© Thomas H. Giesick
© To EUROPE
© Tomáš Pokorný

 

Ochrana osobních údajů
Právní upozornění
Cookies

Z našich
cestovatelských tipů

Vídeň a nákupy (nejen) v Primarku

Vídeň a nákupy (nejen) v Primarku

Vídeň už dávno nejsou jen památky. Stále více návštěvníků míří do starobylé metropole či jejího okolí za neodolatelnými nákupy.